banner15

Kitap Fuarı'na ilk gün 42 bin ziyaretçi

Bu yıl 32. kez açılan, 690 yayınevinin 300 etkinlik ile yer aldığı fuar ilk gün 42 bin ziyaretçi ağırladı

Kitap Fuarı'na ilk gün 42 bin ziyaretçi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin kitap ve kitap okurlarıyla ilgili en kapsamlı etkinliği olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, ilk gün itibariyle 42 bin kişiyi ağırladı. Genç okurların akınına uğrayan fuar, özellikle hafta içi olması nedeniyle öğrencilerin gözdesi oldu. Güncel kitapların yanında, tarih, mizah, bilim-kurgu türlerinin daha çok ilgi gördüğü fuarda geçen yıl 452 bin olan toplam ziyaretçi sayısının aşılması hedefleniyor.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ile Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle bu yıl 32. kez açılan fuara 28 ülkeden uluslararası katılım gerçekleşiyor. 690 yayınevinin 300 etkinlik ile yer aldığı fuarın bu yılki onur konuğu Çin. Çinli yayıncılar 100'ün üzerinde yayıneviyle fuarda hizmet veriyor. Fuar'ın her geçen yıl ilgi oranını artırması en çok organizatörleri ve yayınevlerini memnun ediyor. Geçen yıl fuarı 452 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten yetkililer, bu yıl açılışın yapıldığı Cumartesi günü 42 bin ziyaretçinin fuarı gezdiğini kaydetti. Geçen yılki rakamların geride kalacağını düşündüklerini belirten organizatörler, ikinci gün ziyaretçi rakamının 58 bin kişiye ulaştığını açıkladı. Ortak düşünce ise metrobüs hattının Tüyap'a kadar ulaşması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması da ziyaretçi sayısını olumlu etkiliyor.

FUARDA HER YER ÖĞRENCİ, HER YER CIVIL CIVIL

Geçen yıl 'çocuk' temasıyla ziyaretçilerin karşısına çıkan fuarın bu yılki teması 'Tarih, geçmişteki gelecek' olarak belirlendi. Yine istatistiki verilere göre geçen yılki ziyaretçilerin yüzde 76'sının 40 yaş altında olması önemli bir gösterge. Hafta içi ziyaretçi profiline bakıldığında okul çağındaki çocukların sayısında ciddi bir artış gerçekleşiyor. Yayınevi yetkilileri, öğrencilerin toplu olarak fuarı ziyaret ettiklerini, hafta içi yaşanan cıvıl cıvıl ortamın nedeninin bu olduğunu ifade etti.

10 Kasım'a kadar açık olacak fuarda yaklaşık 2 bin imza günü yapılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 14:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48