banner15

KOBİ'ler için 'Türk NASDAQ' geliyor

Yeni finansman kanalları açmak için 'KOBİ Borsası' kurulması planlanıyor. KOSGEB, İMKB'nin ikinci ligi olarak adlandırılabilecek gelişen işletmeler piyasası gibi bir yapı üzerinde çalışıyor.

KOBİ'ler için 'Türk NASDAQ' geliyor


 
Yeni finansman kanalları açmak için 'KOBİ Borsası' kurulması planlanıyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, İMKB'nin ikinci ligi olarak adlandırılabilecek gelişen işletmeler piyasası gibi bir yapı üzerinde çalıştıklarını söyledi.  

Sadece halka arz yapısıyla çalışmayacak bir sistem üzerinde durduklarını aktaran Kaplan, "Bazı fonların, ortaklık yapmak isteyenlerin de ortak olmalarına aracılık edecek yapıların kurulmasına vesile olacak. Ortaklık arayan fon yöneticileri diyecek ki halka arz edilmeyen ama stratejik gördüğümüz sektörlerdeki şu, şu KOBİ'ler gelsin diyeceğimiz, ayrıca KOBİ'lere piyasa danışmanlığı yapacak bir mekanizma olacak." diye konuştu.

NASDAQ'ın bu konuda ideal bir yapı olduğunu belirten, KOSGEB Başkanı, KOBİ'lerin sermaye piyasalarından pay almalarının önünü açacak bir yapı hazırladıklarını kaydetti.

Türkiye'deki işletme sayısının 3,4 milyon olduğunu dile getiren Kaplan, çok değişken bir yapı olduğunu söyledi. "Bakkal da bir KOBİ, 250 kişi çalıştıran ihracat yapan işletme de KOBİ olabiliyor." diyen Kaplan, sermaye piyasalarından pay almasını istedikleri kitlenin orta ölçekli firmalar olduğunu söyledi. Bu işletmelerin şeffaflaşma ve kurumsallaşma konusunda adım atanlar arasından seçileceğini kaydetti.

KOBİ'lere ilişkin en güncel veri tabanına KOSGEB'in sahip olduğunu ifade eden Kaplan, veri tabanı sayısının 80 binden 350 bine çıktığını bildirdi. Kaplan, "Kredi dönemlerinde pik yaptık. Haftada 20 bin mertebesinde kayıtlar oluyordu." dedi.

Kriz döneminin geride kaldığını belirten Kaplan, yeni dönemde bankaların kredi kullandırmak istediklerini kaydetti. Kaplan, "Bankalar, KOBİ bankacılığı yaparken işletmelerin performansına göre değerlendirme yapmaya başladı. Artık süreç değişti. KOBİ bankacılığını iyi yapan firmalar var. Şimdi bankacılara, 'KOBİ dilinden konuşmaya yeni başladınız.' diyorum." şeklinde konuştu.

1990 yılında kurulan ve 13 yılda 13 başkan değiştiren kurumda 2008 Mayıs ayında göreve başlayan Kaplan, "125 bin işletmeye 5 milyar liralık kaynak sağladık. Bu kaynağın kılcallara gitmesi ekonomiye inanılmaz bir dinamizm kattı." dedi.

 Kaynak:Zaman

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 14:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48