banner39

Komşuda 3 yılda 70 milyar euro buhar oldu

Yunanistan’da bankalardaki toplam mevduat 2009 yılında krizin başlamasından bu yana 70 milyar avro azaldı. Milyarlarca euro evlerde tutuluyor

Genel 06.03.2012, 16:21 06.03.2012, 16:21
Komşuda 3 yılda 70 milyar euro buhar oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos Antenna televizyonuna verdiği demeçte, bankalardaki toplam mevduatın 2009 yılında krizin başlamasından bu yana 70 milyar avro azaldığını, bankalardan çekilen 16 milyar avronun çoğu İngiltere’de olmak üzere diğer ülkelerdeki bankalara yatırıldığını söyledi.

Banka mevduatlarında kalan paranın ise aileler ya da işletmeler tarafından harcandığı veya hane halklarının, temerrüt ya da Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nden çıkması gibi en kötü senaryoya hazırlanmak için "yastık altında tutulduğu" belirtildi.

"Bu para bankalarda olsaydı, ekonominin kıpırdaması, işsizliğin üstesinden gelmek için kredi olarak işletmelere aktarılırdı" diyen Venizelos, Yunan halkının paralarını bankalara yatırmaya teşvik etmek için güvenin sağlanmasının önemli olduğunu, ikinci kurtarma paketinin ve tahvil takas anlaşmasının finansal sektörü güçlendireceğini ifade etti.

YASTIK ALTINDA

Venizelos, "Milyarlarca avro evlerde tutuluyor. Bu paralar dediğimiz gibi yastık altında ya da kutularda saklanıyor. Tabii ki diğerleri vergilere, ailelerin yaşamını sürdürmesi, işletmelerin ayakta kalması için harcandı" dedi.

Bu arada Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), 12 büyük özel sektör kreditörünün Yunanistan ile yapılan tahvil takas anlaşmasına katılmayı taahhüt ettiğini açıkladı.

IIF’ye göre, plana katılma sözü verenler arasında Alman sigorta şirketi Allianz, Fransız BNP Paribas, Alman Commerzbank ve Deutsche Bank’ın yanı sıra Yunan Eurobank EFG ve National Bank of Greece bulunuyor.

Avro Bölgesi maliye bakanları önceki hafta, Yunanistan’a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketine yeşil ışık yakmıştı.

Özel banka ve finans kuruluşları, ikinci kurtarma paketinin ön şartı olan borç indiriminde Atina yönetimiyle tahvil takas anlaşmasına varmıştı.

Yunanistan’ın bankalarla tahvil takasını 8 Mart’ta başlatarak 3 gün içinde tamamlaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?