banner39

Komutanlar gitti, şimdi ne olacak?

Genelkurmay Başkanı Org. Koşaner ve Kuvvet Komutanları'nın emekliliklerini istemesi sonrası atama sistemi tamamen alt üst oldu

Genel 29.07.2011, 20:12 29.07.2011, 22:31
Komutanlar gitti, şimdi ne olacak?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görülmemiş bir kriz yaşanıyor. Tutuklu generallerle ilgili süreç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Kuvvet Komutanları'nın emekliliklerini istemeleri sonucunu getirdi.

Genelkurmay Başkanı ile kara, deniz, hava kuvvetleri komutanlarının görevi bırakması sonrasında TSK'daki atama sistemi de alt üst oldu.

Üç yıllığına seçilen Org. Koşaner bir yıl önce göreve gelmişti. Jandarma Genel Komutanı'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı ardından da Genelkurmay Başkanlığı'na gelmesi bekleniyor.

Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanları zaten emekli olacaktı. Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın yerine Donanma Komutanı görevlendirilecek.

Hava Kuvvetleri Komutanı'nın görev süresinin bir yıl uzatılması konuşuluyordu. Ancak bu durumda ortadan kalktı. Harp Akademileri Komutanı Bilgin Balanlı tutuklu olduğu için Hava Kuvvetleri'ne komutan olamıyor. Hava Kuvvetleri'nde terfi süresi gelen tek bir korgeneral var; o da Mehmet Erten. Bu durumda korgeneral, orgeneral yapılabilir.

Kara Kuvvetleri Komutanı'nın kim olacağına ilişkin bir netlik yok. 1. Ordu Komutanı olabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?