banner15

Korgeneral Pekin görevden alındı

İnternet Andıcı Davası kapsamında hakkında tutuklama kararı çıkan Korgeneral İsmail Hakkı Pekin,Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan alındı

Korgeneral Pekin görevden alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde İstihbarat Dairesi’nin başındaki komutan değişti. İnternet Andıcı Davası kapsamında hakkında tutuklama kararı çıkan Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan alındı.

Habertürk'ün haberine göre Pekin’in görevine Korgeneral Yaşar Güler’in atandı. TSK’nın ‘istihbarat’ kadrolarının gizli olması nedeniyle, Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı’na yapılan atama ile Korgeneral Pekin’in yeni görev tanımı Resmi Gazete’de yayımlanmadı.

Aynı şekilde, terörle mücadelede kritik önemi bulunan ve Korgeneral Nazım Altıntaş’tan boşalan Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’na yapılan atama da kamuoyuna açıklanmadı. Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’na atanan Korgeneral Güler, Ankara Garnizon ve 4. Kolordu Komutanlığı görevinde bulunuyordu.

Kara Harp Okulu’ndan muhabere teğmen olarak 1974’te mezun olan Korgeneral Güler, “general” olması öncesinde Bosna Hersek Türk Tugayı’nda Komutan Yardımcılığı, 1995-1997 yıllarında Başbakanlık Askeri Başdanışmanlığı Proje Subaylığı, Napoli’de NATO Güney Bölge Komutanlığı Muhabere Başkan Yardımcılığı, Ankara’da NATO Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkez Komutanlığı ve Genelkurmay Tatbikatlar ŞubeMüdürlüğü görevlerinde bulundu. Korgeneral Güler, tuğgeneralliğinde Genelkurmay Muhabere Elektronik Bilgi SistemPlan Koordinasyon Daire Başkanlığı, tümgeneralliğinde Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı, korgeneral rütbesinde de Harita Genel Komutanlığı ve 4. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 18:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35