banner15

Koşaner'den Başbuğ için mektuplu tanıklık

Genelkurmay Eski Başkanı Koşaner, Başbuğ'un avukatının soruları üzerine mektupla tanıklık yaptı. Koşaner, Başbuğ'un örgüt mensubu olduğu yönünde duyumlar almadığını söyledi

Koşaner'den Başbuğ için mektuplu tanıklık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatının sorularına yazılı olarak cevap veren eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner,"Başbuğ'un yasadışı bir örgüte sızdığı şeklinde bir bilgim ve duyumum yok" dedi.

Ergenekon Davası'ndan tutuklu yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, tanık dinletme taleplerinin reddedilmesi üzerine tanık olarak dinlenilmesini istediği eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'e yazılı olarak 10 soru sordu.

Koşaner'in sorulan sorulara verdiği 5 sayfalık cevaplar da Avukat Sezer tarafından davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. Avukat Sezer'in sorduğu sorulara Koşaner'in verdiği belirtilen cevaplar ise şu şekilde açıklandı.

"Müvekkilimizin Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde hangi görevi yürütüyordunuz?" şeklindeki soruya Işık Koşaner, "Emekli Orgeneral Sayın İlker Başbuğ Ağustos 2008 -Ağustos 2010 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanıyken, ben Kara Kuvvetleri Komutanıydım" dedi. "İlker Başbuğ'un Türk Silahlı Kuvvetlerine yasadışı bir örgüt adına sızdığı ileri sürülmektedir, bu iddia ile ilgili bir bilginiz veya duyumunuz oldu mu?" şeklindeki soruya Koşaner, "Emekli Orgeneral Sayın İlker Başbuğ'un Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yasadışı bir örgüt adına sızdığı şeklindeki bir iddia ile ilgili, bu iddiayı doğrulayacak veya destekleyebilecek herhangi bir bilgim ve duyumum kesinlikle yoktur" diye cevap verdi.

"Bir cümle ile tanımlayacak olursanız yıllardır tanıdığınız müvekkilimizin anayasa ve yasal mevzuat ile tanımlanmış görevinin dışına çıktığını gördünüz mü, duydunuz mu?" sorusuna ise Koşaner şu cevabı verdi:

"Emekli Orgeneral Sayın İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı, benim Kara Kuvvetleri Komutanı olduğum dönemde Sayın Başbuğ'un Anayasa ve yasal mevzuat ile tanımlanmış görevinin dışına çıktığına şahit olmadım, herhangi bir duyum almadım."

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2013, 13:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35