Köşk'ten Madımak'ı inceleme talimatı

Cumhurbaşkanı Gül, Sivas'taki olayları incelemesi için DDK'yı görevlendirdi

Genel 30.11.2012, 12:00 30.11.2012, 18:39
Köşk'ten Madımak'ı inceleme talimatı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sivas Katliamının araştırılması için Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Sivas'ta Madımak Otel'de 1-2 Temmuz 1993'te yaşanan ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların neden çıktığı, amacı, sonuçları ve etkilerinin araştırılacağı söyleniyor.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ''Madımak hadisesine müdahil olan tüm kesimlerde; olayların gerçek mahiyetinin algılanması/kavranması ve çıkarılan sonuçlar itibarıyla derin bir belirsizlik ve kuşku mevcuttur. Nitekim Sivas'ta faaliyet gösteren 114 sivil toplum kuruluşu, Sayın Cumhurbaşkanımıza yapmış oldukları ziyaret esnasında söz konusu hususları dile getirmiş ve konunun tekrar incelenmesi talebinde bulunmuşlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibarıyla gerekse dönem içerisinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibarıyla bir bütünlük içerisinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirmiştir.''

Sivas Katliamı ile ilgili 124 kişi tutuklandı. Yedi yıl süren dava sürecinde 33 kişi idama, 85 kişi 2 ila 15 yıl arasında hapis cezasına mahkum edildi.

37 sanık beraat etti. İdam cezası alan 33 kişinin cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına dönüştürüldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?