banner39

Kötü yola düşen Savarona'yı Maliye kurtaracak!

Atatürk'ün yatı Savarona'da fuhuş yapıldığının ortaya çıkması sonrasında harekete geçen hükümet, Savarona'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilerek "müze" haline dönüştürülmesi için düğmeye bastı.

Genel 30.09.2010, 11:19 30.09.2010, 14:38
Kötü yola düşen Savarona'yı Maliye kurtaracak!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Atatürk'ün yatı Savarona'da fuhuş yapıldığının ortaya çıkması sonrasında harekete geçen hükümet, Savarona'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilerek "müze" haline dönüştürülmesi için düğmeye bastı. Savarona yatının 1989 yılında Gemi Kurtarma Denizcilik Limited Şirketi'ne 49 yıllığına irtifak hakkı sözleşmesi ile verildiğini hatırlatan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Maliye Bakanlığı, bu sözleşmenin feshi için gerekli girişimlerde bulunacak. Eğer şirket feshi rizayen kabul etmezse, biz mahkeme kararıyla sözleşmenin feshedilmesi noktasında da gerekli girişimlerde bulunacağız" dedi.

Önceki gün Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından Göcek yakınlarında seyreden Savarona'ya yapılan baskında aralarında ünlü işadamlarının da olduğu 8 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyet güçlerinin 7 aydır sürdürdükleri takip kapsamında düzenlenen operasyon sonucunda Atatürk'ün yatı Savarona'nın zengin işadamlarına fuhuş için kiralandığı ortaya çıktı. 

Hazine'nin Savarona'nın işletme hakkını 21 yıl önce armatör Kahraman Sadıkoğlu'na devrettiğini hatırlatan Bakan Şimşek, şu anda yıllık kira hakkı bedelinin 6 bin TL ve cironun yüzde 1'i şeklinde olduğunu kaydetti.

Sözleşmenin 3. maddesinin "yatın amaç dışı ve tarihi geçmişi ile bağdaşmayacak, örf ve adetlere aykırı şekilde kullanılmasının tespit edilmesi" halinde sözleşmenin feshedileceğine dair bir hüküm koyduklarını anımsatan Şimşek, "Maliye Bakanı olarak bugün talimat verdim. Maliye Bakanlığı, bu sözleşmenin feshi için gerekli girişimlerde bulunacak. Çünkü 3. madde son derece açık. ‘Yatın amaç dışı ve tarihi geçmişiyle bağdaşmayacak, örf ve adetlere aykırı şekilde kullanılmasının tespit edilmesi halinde sözleşme feshedilir' diye bir hüküm koymuşuz. Dolayısıyla biz bu girişimlerde bulunacağız" diye konuştu. Şimşek, şirketin feshi kabul etmemesi halinde ise, yasal yollara başvuracaklarını vurguladı. 

 
Savarona'nın işletme hakkını 21 yıl önce Hazine'den 49 yıllığına kiralayan armatör Kahraman Sadıkoğlu, baskında gözaltına alınan Kazak işadamı Tevfik Arif'in son 5-6 yıldır yatı bu tarihlerde 1 haftalığına kiraladığını söyledi. 

Arif'in tekneyi her kiraladığında yanında Kazakistanlı bakanlarında bulunduğu kalabalık bir grupla geldiğini anlatan Sadıkoğlu, "Sürekli yanlarında 8- 10 bayan da bulunuyor. Bu nasıl algılanıyor, anlayamadım. Tekneyi üç gün önce Bodrum'dan aldılar, Antalya'ya gidiyorlardı. Bu insanlar, Türkiye'ye ilk kez gelmiyor, Savarona'yı da ilk kez kiralamıyor" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü