banner39

KPSS şüphelilerinin ismi 'Kafes'te çıktı

KPSS soruşturmasında adı geçen bazı şüpheliler daha önce 'Kafes' iddianamesinde yer almış.

Genel 15.09.2010, 17:05 15.09.2010, 17:08
KPSS şüphelilerinin ismi 'Kafes'te çıktı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

KPSS skandalına adı karışan görevlilerin Ergenekon kapsamındaki 'Kafes Eylem Planı'nda da geçtiği ortaya çıktı. KPSS skandalına karışan ÖSYM görevlilerinin adının, Ergenekon kapsamındaki 'Kafes Eylem Planı'nda da geçtiği ortaya çıktı. Dershane sahibi olan ÖSYM sınav komisyonu üyesi G.T'nin yine ÖSYM'de Bilgi İşlem Müdürü olan eşi M. T. ile 3 çalışanının dinleme kayıtları Kafes'in iddianamesine girdi. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Ankara Cumhuriyet Savcıları'ndan Şadan Sakınan, bu isimlerin inceleme altına alındığını söyledi.

KPSS'deki kopya skandalının ardından, ÖSYM sınav komisyonu üyesi G.T.'nin Ankara'da KPSS eğitimi veren bir dershanenin sahibi olduğu ve T.'nin eşi M.T.'nin de ÖSYM Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olduğu ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun soruşturmasında, Tütüncü'lerin mal varlıklarının arttığı tespit edilmişti. Toplam 3 bin 200 TL maaş alan çiftin 2 lüks daire, 1 villa ve 1 jeepi olduğu saptanmıştı. 

BEKTAŞ'IN DVD'SİNDE ÇIKTI

Tüm bu gelişmelerden sonra G.T.'nin eşi M. T.'nin 3 ÖSYM görevlisiyle beraber isminin Kafes Eylem Planı'nda geçtiği de ortaya çıktı. Ergenekon sanığı Levent Bektaş'ın iş yerindeki aramada ortaya çıkan DVD'de bulunan "gündemlerim.doc" isimli dosyada, T ve diğer 3 çalışanın adı geçiyor. Bu isimlerin soruların hazırlandığı Test Geliştirme ve Araştırma bölümüne hakim olduğu, güvenlik duvarlarını rahatlıkla aşabildikleri söyleniyor. 

İLGİNÇ DİYLALOGLAR

Kafes iddianamesinde ise 4 görevlinin diyaloğu şöyle geçiyor:

* "S.Ö , N.A. , H.Y. , M.T. , ile yapılabilecek projeler hakkında rapor hazırlansın, tek muhatap belirlensin, sonuçlara ne kadar müdahale edebiliyoruz? (N. ve S. arasındaki ilişkiyi değerlendirelim.)

* "M.A., M.T. ve kardeşi de takip edilsin. Hesap içinde hesap yapıyorlar, verdikleri karardan kaçıyorlar. (Kıbrıs kaçamaklarının kaydı var), izlettirilebilinir, ceza keselim."

Savcı: Araştırıyoruz

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcılarından Şadan Sakınan ise incelemenin, Kafes Eylem Planı ve Poyrazköy davası dışında olduğunu belirterek şunları söyledi: "2 gündür Mustafa Tütüncü ve diğer 3 kişinin isminin Kafes'te geçtiğini öğrendik. Bu konuyu inceliyoruz." 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?