banner15

KPSS'de 72 kişi gözaltında-GÜNCELLENDİ

KPSS'de kopya iddiaları üzerine 6 ayrı ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonda 72 kişi gözaltına alındı.

KPSS'de 72 kişi gözaltında-GÜNCELLENDİ

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

KPSS iddialarıyla ilgili ÖSYM'nin Bilkent'teki binasında yapılan inceleme devam ederken, polis ekipleri soruların basıldığı Bilkent'teki matbaada da arama başlattı. Ayrıca Ankara, Bursa, Konya, Adana, Elazığ, Bolu olmak üzere toplam 6 ilde operasyon düzenlendi. Polis ekipleri Türkiye genelinde toplam 72 kişiyi gözaltına aldı. 

KPSS'de ortaya çıkan toplu kopya iddiaları dolayısıyla başlatılan soruşturma kapsamında Ankara'nın da bulunduğu toplam 8 ilde 72 kişi gözaltına alındı.

Gözaltılardan 8'inin Ankara'da olduğu öğrenildi. Sabah saatlerinde Bilkent'teki ÖSYM soru kitapçıklarının da basıldığı Meteksan matbaasında yapılan aramanın sadece bu yılki KPSS sınavını değil, geçmiş yıllara ait sınavları da kapsadığı öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan'ın soruşturmayı çok yönlü gerçekleştirdiği ve kopya olayını gerçekleştirenlerin organize suç örgütünün gerçekleştirebilmiş olduğu ihtimali üzerinde durduğu belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda, Ankara, Bursa, Konya, Karaman, Bolu, Elazığ, Sakarya ve Adana'da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü eşzamanlı operasyon yaptı.

Gözaltına alınanlar arasında, öğretim görevlileri, üniversite çalışanları ve öğrencilerin bulunduğu ifade edildi.

Bu kişilere ait olduğu bildirilen çok sayıda bilgisayar ve dokümana da el konulduğu bildirildi. Emniyet yetkilileri, soruşturmanın “suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak” iddiasıyla yapıldığını ifade etti.

MATBAADA ARAMA


Sabah saatlerinde ÖSYM'nin binasına gelen Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli polis memurlarının araması sürerken, ekiplerden bazıları yine Bilkent'te bulunan soruların basıldığı matbaaya geldi.

Matbaada arama başlatılırken, soruşturmayı yürüten savcı Şadan Sakınan'ın da matbaaya gelmesi bekleniyor.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2010, 15:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35