banner15

KPSS'de ful çeken askerler

İptal edilen KPSS'de tüm soruları bilerek tam puan alanlar arasında çok sayıda asker yakını da olduğu ortaya çıktı.

KPSS'de ful çeken askerler


Organize kopya eylemi nedeniyle iptal edilen KPSS’de tüm soruları bilerek tam puan alanlar arasında çok sayıda asker yakını da olduğu ve adreslerin çoğunun aynı sokakta yer aldığı ortaya çıktı

ÖSYM’nin ‘sorular sızdırıldı’ tespiti sonrası iptal ettiği Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) yankıları ve soruşturmaları sürüyor. KPSS’nin yeniden yapılması kararlaştırılan Eğitim Bilimleri sınavında 100’den fazla soruyu doğru yanıtlayan 3 bin 200 kişinin içinde çok sayıda isim asker ve asker yakını çıktı. Soruşturma, adresleri askeri lojmanlar olan kişiler üzerine genişletildi.

ÖRGÜTSEL BAĞLARI ARAŞTIRILIYOR

Bir kısmı Ankara’da olmak üzere askeri lojmanları adres gösteren çok sayıda KPSS adayının yanı sıra, dereceye giren şüpheli isimler arasında, aynı sokakta oturan adaylar olduğu da tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan’ın yürüttüğü adli soruşturmada bu kişiler arasında örgütsel bağ olup olmadığına da bakılıyor. Kopyacıların coğrafi dağılımı da belli illerde oldu. Van ve Tunceli’nin sınavlarda çok sayıda derece çıkarması da mercek altına alındı.

VERİ TABANINI BİLE ‘KAFES’LEMİŞLER

Daha önce ÖSYM’nin tepe yöneticilerinin isimlerinin Kafes Eylem Planı’ndaki DVD’lerde geçtiği belirlenmişti. Bilgi işlem müdürlüğünde üst düzey görevlerde bulunan S.Ö, N.A, H.Y. ve M.T’nin isimlerinin geçen yıl Ergenekon sanığı Levent Bektaş’ın ofisinde ele geçirilen 51 no’lu DVD’de yer alması nedeniyle soruşturma bu yönde derinleştirilmişti. Yanında “Sonuçlara ne kadar müdahale edebiliriz” notu bulunan H.Y’nin ÖSYM’deki veri tabanına erişme yetkisi olan iki kişiden biri olduğu belirtiliyor.


Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 16:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
serdar
serdar - 9 yıl Önce

KPSS skandalı ile ilgili savcılıkta ifade veren Ispartalı Baki Saçı (24), KPSS sorularını Gülen cemaatinden olan Berat Koşucu'nun “sana bir hediyem var” diyerek e-mail’ine gönderdiğini itiraf etmişti.

Saçı, ifadesinde, üniversiteye hazırlanırken gittiği bir dershanede Fethullah Gülen cemaatinden kişilerle tanıştığını, “sana imkânlar sunarız” diyen cemaate ait evlerde 4 yıl boyunca kaldığını ve cemaati bu şekilde tanıdığını belirtmişti.

bunu neden yzmıyor star acaba

banner39

banner36

banner37

banner35