Kredi kartı artık habersiz gelmeyecek

BDDK Başkanı Öztekin, bankaların tüketicinin haberi olmadan kredi kartı gönderdiğini veya hesap açabildiğini belirterek, bu konularda düzenleme yapılacağını bildirdi.

Kredi kartı artık habersiz gelmeyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, ''Türkiye'nin şu an geldiği noktada ekonomik ve siyasi istikrarın çok büyük önemi var ve bu istikrarlı ortamdan en kazançlı çıkan da yine bankacılık sektörü olmuştur. Bunu bozacak her türlü davranıştan hepimizin kaçınması lazım. Bu ortamı bozmak isteyenlerin de gözlerinin yaşına bakmayız, bakmayacağız'' diye konuştu.

Öztekin, şunları kaydetti:
''Bizim bir görevimiz de tasarruf sahibini ve finansal tüketiciyi bankalar karşısında korumak. Tüketicinin haberi olmadan, genel bireysel hizmet sözleşmelerine dayanılarak kredili mevduat hesabı açılabiliyor veya kredi kartı gönderilebiliyor. Bu konulara ilişkin önümüzdeki günlerde bir düzenleme olacak.''

Öztekin, kredi kartının bilinçli kullanılması halinde önemli bir araç olduğuna dikkati çekerek, ''Kredi kartı borcundan ağzı yanan herkes bankaları suçluyor. 'Banka bana çok limit verdi' deniliyor. Tamam, banka sana limit verdi de kimse kimseye de zorla bu limiti kullan demiyor'' şeklinde konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 14:46
banner53
YORUM EKLE

banner39