banner39

Kritik görüşme Moskova'da başladı

Kerry ve Lavrov, Suriye gündemi ile Moskova'da görüşüyor, iki bakan görüşmeden sonra Putin ile bir araya gelecek

Genel 15.12.2015, 11:19 15.12.2015, 11:23
Kritik görüşme Moskova'da başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov Moskova'da görüşüyor. 'Suriye' gündemli toplantıda, uçak krizi nedeniyle Ankara ile Moskova arasında yaşanan gerilimin de masaya gelmesi bekleniyor.

Ana konunun Suriye'de yaşanan kriz olacağı toplantıda, Kerry'nin, hava sahası ihlâli gerekçesiyle Rus uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan gerilimi de gündeme getireceği açıklandı. Kerry-Lavrov görüşmesinde, Suudi Arabistan aracılığıyla Riyad'da bir araya gelen muhalifler ile Ürdün'ün 'terörist' olarak görülen Suriyeli grupları müzakere sürecinin dışında bırakmak için ortaya koyduğu çabalar da değerlendirilecek.

Kerry televizyondan yayınlanan yorumlarında, "Birbirleriyle uzun mazisi olan güçlü milletler ortak zemin bulma kabiliyeti gösterdiğinde, dünyanın bundan fayda sağlayacağını düşünüyorum. Ve bugün ortak zemin bulabileceğimizi umuyorum" dedi.

ESAD KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK VAR

Washington ile Moskova arasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın süreç içerisinde oynayacağı role dair anlaşmazlık bulunuyor. ABD, Esad'ın çekilmesini isterken; Rusya, Suriye'nin geleceğine sadece halkın karar vermesi gerektiğini savunuyor.

Görüşmenin ardından Lavrov ile Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelerek toplantı ile ilgili bilgi verecek.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, dün de Paris'teki Suriye toplantısına katılmıştı. Görüşmelerde Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu temsil etti.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?