banner39

Kriz firmaları yeni pazarlara yöneltti

Avrupa'daki kriz ile birlikte Türk sanayicisi tek pazar düşüncesini aştığı ve farklı coğrafyalara ürün satmaya yöneldi. Çin'e ihracat yüzde 374 arttı

Genel 08.03.2012, 16:44 08.03.2012, 16:44
Kriz firmaları yeni pazarlara yöneltti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, Türk sanayicisinin artık tek pazar düşüncesini aştığını ve dünyanın farklı coğrafyalarına ürünlerini satma gayreti çerisine girdiğini söyledi.

Avrupa'da yaşanan kriz, Türk ihracatçısının yeni pazarlara yönelmesine neden oldu. Avrupa'ya özellikle tekstil ihracatı yapan Kahramanmaraş bu bölgede yaşanan daralma nedeniyle yönünü farklı coğrafyalara çevirdi. Avrupa'ya yaptığı ihracatta düşüş yaşayan Kahramanmaraş, 2012 yılının Ocak ve Şubat ayında kendine yeni pazarlar aramaya başlayarak, pazarını genişletmeye başladı.

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'tan Ocak ve Şubat ayında yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre düşüş yaşandığını hatırlattı.

Ocak'ta yüzde 20, Şubat'ta ise yüzde 8'lik bir düşüş yaşandığını belirten Karaküçük, “Bunun temel nedeni Avrupa pazarındaki daralma. Ancak şunu belirtmek isterim ki önümüzdeki aylarda bu açığı kapatacağımızı ve yeniden artış trendi yakalayacağımızı düşünüyorum. Bunu geçiş dönemi olarak değerlendiriyoruz” dedi.
İhracattaki rakamsal düşüşe rağmen Kahramanmaraş'ın pazar sayısının arttığına dikkati çeken Karaküçük, bunun da gelecek için umut verici olduğunu ifade etti.

Daha önce hiç ihracat yapılmayan ülkelere ürün satmayı başardıklarını dile getiren Karaküçük, şunları söyledi:
“Bakınız Kahramanmaraşlı girişimcilerimiz dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda. Bunun nedeni çok açık. Avrupa'da bir daralma var. Dolayısıyla ürettiğimiz ürünleri bir yere satmak zorundayız. Onun için yeni yılda daha önce hiç girmediğimiz ülkelere girdik. Bu da gelecek için bizleri umutlandırıyor.”

Çin'e ihracat yüzde 374 arttı

Başta Güney Amerika olmak üzere Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine ihracata başladıklarını belirten Karaküçük, “Çin'le ihracatımızda da çok büyük artış oldu.

Şubat ayında bu ülkelere 1 milyon 358 bin dolar ihracat yaptık. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde sadece 286 bin dolardı. Kendimize iyi bir pazar bulduğumuzu düşünüyorum. Bunun yanında Hindistan, Venezuela, Arjantin, Japonya, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerin pazarına girdik” dedi.

Kahramanmaraşlı girişimcilerin artık tek pazar düşüncesini aştığına dikkati çeken Karaküçük, yeni dönemde farklı pazarlarda söz sahibi olmayı amaçladıklarını kaydetti. Özellikle Avrupa'nın kendileri için iyi bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Karaküçük sözlerini şöyle tamamladı:

“Avrupa'daki belirsiz dönemin aşılacağını tahmin ediyoruz. Bunun yanında Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlığı büyük avantaj. Dolayısıyla geçiş döneminin ardından ihracatımızın yine artarak devam edeceğini bekliyoruz.”

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?