banner39

Kriz kahininden Türkiye'ye 'çözüm' övgüsü

Kriz kahini olarak bilinen dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini, çözüm sürecini bu sözlerle değerlendirdi. Roubini, "Türkiye en büyük başarı hikayeleri arasına girebilir' dedi

Genel 01.04.2013, 15:18 01.04.2013, 15:18
Kriz kahininden Türkiye'ye 'çözüm' övgüsü

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

ABD'li ekonomist Nouriel Roubini, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisine dair bir sunum yaptı.

Roubini, "Haberleri izlediğim kadarıyla, Türk-Kürt barış süreci başladı. Askeri harcamalar azalacak, daha fazla yatırım olacak. Bu durum petrol durumunu da boru hattını da etkileyecek. İçeride ticareti daha fazla etkileyecek. Türkiye en büyük başarı hikayeleri arasına girebilir' dedi.

CNBC-e'nin haberine göre Roubini, Türkiye'de cari açığın hala yüksek olduğunu, bunun nedeninin ise düşük tasarruflar olduğunu kaydetti. Roubini "Yüzde büyüme için daha fazla yatırım ve tasarrufa ihtiyaç var' dedi.

Roubini Avrupa'da kemer sıkma politikalarının halkın tepkisine yol açtığına dikkat çekerek "Bu durumda bir sorunla karşılaşacaksınız. İnsanlar protesto ediyor, grev yapıyorlar. Bu geri tepmeler bir noktada kontrol edilemez duruma gelir. Bu İtalya'da kendini gösterecek gibi. İtalya'da riskler Güney Kıbrıs'tan daha fazla. Güney Kıbrıs 17-18 milyar Euro'luk bir ekonomiden bahsediyoruz. İtalya ise 2 trilyon Euro'luk bir ekonomi. Güney Kıbrıs konusunda endişeleniliyorsa aslında İtalya'daki siyasi durumdan endişelenmek gerekiyor. Erken seçim olabilir, bir kilitlenme olabilir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?