banner39

'Kur'an kurslarına yaş sınırı kalksın'

EHAD Başkanı Sağlam, 12 yaş engeli dolayısıyla hafızların sayısının azaldığına dikkat çekerek bu yasağın derhal kalkması gerektiğini belirtti.

Genel 02.08.2011, 16:36 02.08.2011, 16:36
'Kur'an kurslarına yaş sınırı kalksın'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Evrensel Hafızlar Derneği Genel Başkan Abdulkadir Sağlam, 12 yaşından sonra hafız olmanın zorluklarına değinerek, "Hafızlığa devam ederken askerlik, sonrasında da ekmek parası sebebi ile ezberi zayıflayan hafızlar yarıda bırakıyor" dedi.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Hatay'a gelen EHAD Genel Başkanı Abdulkadir Sağlam, yerel bir radyonun canlı yayın konuğu oldu. 

Programda derneklerinin amaçlarından ve çalışmalarından bahseden Sağlam, Kur'anı Kerim'in ve hafızlığın önemine değindi. 

Hafızlara talimler okuttuklarını ve vaiz, yeterlilik gibi sınavlara girecek olanları imtihana hazırladıklarını belirten Sağlam hafızlığı bitirdikten sonra üniversite okuyacak hafızlara burs verdiklerini ve üniversitelerini tamamlamalarına da yardımcı olduklarını söyledi.

Hafız olmanın yöntemini "Aşk" olarak aktaran Sağlam, "Hafız olmanı yönetimi tek kelimeyle aşktır. Hafız olmak için önce bir sayfa 1,5 dakikada yüzünden hatasız su gibi okunur hale gelmeli. Sonra aşağıdan yukarıya yukarıdan aşağıya bölüm, bölüm asansör tipi ezberlenecek. Bu bölümler gün içerisinde birleştirildikten sonra, yatmadan önce birine okuyup kendinizi dinlettireceksiniz. Sabah uyandığınızda onun ekran gibi karşınıza çıktığını göreceksiniz" dedi.

"Bir kişiye Kuran'ı öğretmenin ve onu hafız yapmanın 80 yıl ibadet etmiş gibi sevabı vardır" diyen Abdulkadir Sağlam, "Çocuk ne zaman konuşmaya başlarsa ilmin yaşı odur. Hafız olması için ilk anneden başlar. Osmanlı ve eski dönemlerde çocukları anneleri hafız yaparlardı. Şu an evde pek bu iş yapılmıyor, Kur'an kurslarında hafız yetiştiriliyor fakat 12 yaş engelinden dolayı, hafız sayısı azaldı. Bu yaştan sonra hafız olmak çok zor 15 yaşında gelip hafız olmak isteyen biri 3,4 sene kalıp sonra askere gidiyor, askerde ezberleri zayıflıyor, sonra ekmek parası için çalışmaları gerektiği için, hafızların istihdam sorunları olduğu için, askerden gelende başka bir yerde çalışıp hafızlığı yarıda kalıyor. Kuran kurslarının yaş sınırının kaldırılıp, erkenden hafız olan talebelerin daha sonra istihdamlarının sağlanması gerekiyor" dedi.

Hafızların yüzde 95'inin düşük gelirlilerden oluştuğunu aktaran EHAD Genel Başkanı Sağlam, hafızlığın yaşatılması için 12 yaşından küçük herkesin Kur'an kurslarına devam etmelerine imkân sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?