banner39

Kur'an tarihsel bir metin değildir!

Ali Bulaç, Kur'an-ı Kerim'in tarihsel olduğu iddialarına reddiye mahiyetindeki yazılarının sonuncusunda usul tartışmalarına değiniyor

Genel 29.07.2012, 17:02 29.07.2012, 17:08
Kur'an tarihsel bir metin değildir!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazeteci Yazar Ali Bulaç'ın Kur'an-ı Kerim'in tarihsel bir metin olduğunu iddia eden isimlere yönelik reddiye mahiyetindeki yazıları devam ediyor.

Dünya Bülteni'nde uzun bir süredir bu minvalde yazılar kaleme alan Ali Bulaç, son yazısında 'usul' tartışmalarına değiniyor. Geleneksel usulün olayları açıklamaya yetmediği yönündeki görüşlerin haksız olduğunu belirten Bulaç, İslam aleminin usul uyguladığı için geri kalmadığını aksine usulden koptuğu için geri kaldığını ifade ediyor.

İncil ve Tevrat'ın yazı diline o kitapların orijinal diliyle aktarılmadığını fakat Kur'an-ı Kerim'in vahyedildiğinden günümüze kadar geldiğini belirten Bulaç yazısında şu ifadeleri kullanıyor:

"Şu bir gerçek ki, hiçbir tercüme aslını ifade etmez; çünkü bir dilden başka bir dile tercüme edilen bir şahsın meramı, tercüme edildiği dilde olduğu gibi ifade edilemez. Bu, herkesçe teslim edilen bir hakikattir. bir mütearifedir. Dolayısıyla "Hz. İsa'nın (as) ne dediğini" sormak, sonra bunun hangi tarihsel şartlarda ortaya çıktığını anlamaya çalışmak, bunu geliştirmek doğru ve masum bir çabadır. Ancak Müslümanların böyle bir şeye ihtiyacı yoktur; Allah'ın ne dediğini kelimesi kelimesine, hatta harfi harfine biliyoruz. Zira kitap, bugüne kadar, olduğu gibi geldi. Dolayısıyla bu soruyla iştigal etmeyiz; bu soruyu sormayı abesle iştigal olarak görürüz. Ama şunu sorarız: "Allah bunu söylemekle neyi kastetti, maksat nedir, Allah'ın muradı nedir?" vb. Bu sorular üzerinde düşünerek bir usûl geliştiririz."

Bulaç, geleneksel usûlün artık yetmediğini, yetmeyeceğini söyleyenlerin başka bir geleneğe ait olan bir usûlü getirip İslam'ın içerisine sokmaya çalıştıklarını belirterek bunun ne teknik açıdan ne de mantıksal açıdan mümkün olmadığını kaydediyor.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?