Kur'an'ın Kürtçe mealini okuyan kalem

Türkçe meal okuyan Hafız Kalem'den sonra şimdi de Kürtçe meal yapabilen "Hafız Kalem" üretildi

Kur'an'ın Kürtçe mealini okuyan kalem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Isparta'da Kur'an-ı Kerim basan şirket, Kürtçe meal yapabilen "Hafız Kalem" üretti.

Şirket müdürü Ali Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren tesislerinde 162 çeşit Kur'an-ı Kerim basıldığını söyledi.

Kur'an-ı Kerim'e hizmet etmek için sürekli çalıştıklarını dile getiren Yıldız, daha önce Kur'an Kerim'deki 6 bin 666 ayetin tamamının yer aldığı "Hafız kalem" adı verilen, 114 hafızın seslendirdiği elektronik kalem ürettiklerini kaydetti.

Yoğun talep gören kalemi geliştirmek için projeler ürettiklerini belirten Yıldız, daha sonra "Hafız Kalem'e" Türkçe meal eklediklerini anlattı. Bir süre sonra gelen talepler doğrultusunda Kürt vatandaşların Kur'an-ı Kerim'i daha iyi anlayabilmeleri için Kürtçe meal oluşturmaya karar verdiklerine işaret eden Yıldız, sürdürülen Ar-Ge çalışmalarının ardından "Hafız Kalem" Kürtçe meal eklediklerini söyledi.

Kürtçe mealin, "mele" denilen din adamları tarafından hazırlandığını bildiren Yıldız, seslendirmenin de TRT Şeş spikeri tarafından Kurmanci lehçesi ile gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bu hizmetin Kürt vatandaşları çok sevindirdiğini, memnuniyetlerini kendilerine dile getirdiklerini anlatan Yıldız, Kürtçe mealli Kalem Kur'an'ın Türkiye'nin yanı sıra Irak ve İran'da da satışa sunulduğunu belirtti.

Kürtçe meal yanında Gürcüce meali de kaleme eklediklerini ifade eden Yıldız, ileriki dönemde İngilizce, Fransızca ve Rusça meal yapan "Hafız Kalem" geliştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 11:44
banner53
YORUM EKLE

banner39