banner39

Kurban bağışı yolsuzluğunda karar

Mehmetçik Vakfı eski Genel Müdürü Güloğlu ile LÖSEV Başkanı Ezer 5'er yıl, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Cengiz ise 2 yıl 6 ay hapse mahkum edildi

Genel 02.04.2013, 21:48 03.04.2013, 07:12
Kurban bağışı yolsuzluğunda karar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, ''2009'daki kurban bağışı kesim ihalelerindeki yolsuzluk'' iddialarıyla ilgili davada, Mehmetçik Vakfının eski Genel Müdürü Salih Güloğlu ve LÖSEV Başkanı Üstün Ezer'i ''güveni kötüye kullanmak'' suçundan 5'er yıl, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz'i ise 2 yıl 6 ay hapse mahkum etti.

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım'ın da arasında bulunduğu THK yöneticisi sanıkların beraatine karar verilen davada, bağış üzerine kurbanların kesimini yapan et firması sahibi TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz ''rüşvet'', ''dolandırıcılık'' ve ''suç örgütüne yardım'' suçlarından toplam 9 yıl 5 ay 10 gün hapse çarptırıldı.

Mahkeme, Deniz Feneri Derneği'ne ilişkin iddialar kapsamında, Dernek Genel Başkanı Mehmet Cengiz'in, işlediği sabit olmadığı gerekçesiyle ''özel belgede sahtecilik'' ve ''sahte özel belgeyi bilerek kullanma'' suçlarından beraatine karar verdi ancak Cengiz, sanık İbrahim Altan ile ''güveni kötüye kullanma'' suçundan 2 yıl 6'şar ay hapis ve 25'er bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

Sanık Mahmut Ay'a da ''Deniz Feneri Derneği'ne karşı resmi belgede sahtecilik'' suçundan 5 yıl hapis cezası verildi.

Yorumlar (2)
Mehmet Özay 10 yıl önce
Bu Beylerin varsa hatası, bunu çekerler. Ancak sahada 'iş karıştırıp' sonucu 'baştaki yetkilinin' çekmesi de bir 'kader'. Gücü yeten savcı varsa buyursun ‘yetimler’ üzerinden iş görenleri ‘adalete’ çıkarsın.
Mehmet Özay 10 yıl önce
Cengiz ve Altan Beyler'in maruz kaldığı bu ceza karşısında ellerini oğuşturanlar, adalet bu dünyadaki 'seküler' mahkemelerle sınırlı değil. Davanın açıldığı yıllarda, 'Oooh, abi bu 'yolsuzluğa' benzer bizlerde neler var!' diyenler 'ilahi adaleti' beklesin.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?