banner39

Küresel eşitsizlik korkunç boyutlarda

Dünyada en zengin 200 kişinin 2,7 trilyon doları varken en fakir 3,5 milyar insanın tüm varlığı sadece 2,2 trilyon dolardan ibaret

Genel 18.04.2013, 16:32 18.04.2013, 17:13
Küresel eşitsizlik korkunç boyutlarda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sermaye krizi, işgal hareketinin yükselişi ve Güney Avrupa'daki çatırtı, onlarca yıldır ilk kez gelir dağılımındaki eşitsizlik problemini Batı'da genel idraklere getirdi. Batı dünyası artık yüzde 1'lik kesimin ülkelerinde servetten bu kadar orantısız bir payı nasıl elde edebildiğini sorguluyor.

Dünyada en zengin 200 kişinin 2,7 trilyon doları var. En fakir 3,5 milyar insanın ise sadece 2,2 trilyon doları. El Cezire'den Jason Hickel'e göre bu açık, kısmen Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Ticaret Örgütü (WTO) gibi uluslararası kuruluşların son birkaç 10 yılda gelişmekte olan ülkelere empoze ettikleri neoliberal iktisat politikalarından dolayı büyüyor. Hickel, bu politikaların, piyasaların zorla liberalleştirilmesi ve çok uluslu şirketlerin ucuz araziler, kaynaklar ve emeğe emsali görülmemiş erişimine açık hale getirilmesi üzerine tasarlandığını ifade ediyor. Hickel, bu politikanın maliyetini ise şöyle açıklıyor:  "Ama maliyet çok ciddi: Massachusetts Üniversitesi'nden ekonomist Robert Pollin'e göre fakir ülkeler bu politikalar sonucunda her yıl gayrisafi yurt içi hasılalarında 500 milyar dolar kadar kaybettiler."

Jason Hickel'in küresel eşitsizliği irdelediği makalesini okumak için TIKLAYINIZ.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?