banner15

Küresel ısınma kuşları 'küçültüyor'!

Küresel ısınmanın, bazı kuş türlerinin küçülmesine yol açtığı saptandı.

Küresel ısınma kuşları 'küçültüyor'!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bilim insanları, küresel ısınmanın etkilerini araştırırken oldukça farklı bir sonuçla karşılaştı. Science dergisinde yayımlanan habere göre; farklı ülkelerden bilim insanlarının katılımıyla yapılan araştırmada, göçmen kuşlar, 30 yıldan uzun bir süre boyunca Rusya'daki mola yerlerinde gözlemlendi.

Araştırma, bazı göçmen kuşlarının, Kuzey Kutup Bölgesi'ndeki üreme alanında küresel ısınma nedeniyle sıcaklıkların artması sonucu bedenen küçüldüğünü ortaya koydu.
Almanya'daki Max Planck Ornitoloji Enstitüsünde görevli Martin Wikelski, Kuzey Kutup Bölgesi'ndeki dalıcı kuşların vücut yapısındaki kalıcı değişikliklerin, kış aylarını geçirdikleri tropikal bölgede hayatta kalma şanslarını da etkileyebileceğine dikkati çekti.

Kuzey Kutup Bölgesi'nde üreyen sahil kuşları, kış aylarında tropikal ortamlara göç ediyor.

Bilim insanları, bu dönemde Kuzey Kutup Bölgesi'ndeki karların erimesinin iki haftadan fazla sürdüğünü, dolayısıyla da yavru kuşların kendilerinden öncekilere oranla daha küçük olduğunu, bunun nedeninin de çözülme zamanında başlıca besinlerden mahrum kalışları olabileceği sonucuna ulaştı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 20:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48