banner15

Kürt partilerden ortak açıklama

Diyarbakır'da BDP, HAK-PAR, KADEP, ÖSP gibi siyasi partiler ile GÜNSİAD, İHD ve MAZLUM-DER gibi derneklerin bulunduğu 22 kuruluş devletten operasyonları durdurmasını, PKK'dan da silahı bırakmasını istedi

Kürt partilerden ortak açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aralarında BDP, HAK-PAR, KADEP, ÖSP gibi siyasi partiler ile GÜNSİAD, İHD ve MAZLUM-DER gibi derneklerin bulunduğu 22 kuruluş, tırmandırılan şiddet dalgasının her kesimden can kayıplarına yol açtığını, demokratik çözüm seçeneği ve barış ortamının tehdit altında olduğunu belirterek, devletin operasyonlarını durdurması, PKK'nın da silahları susturması için çağrıda bulundu.

Sümer Park'ta yapılan basın açıklamasına BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Bağımsız Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Şerafettin Elçi, HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel ile STK temsilcileri katıldı. Ortak açıklamayı Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi yaptı. Elçi, son günlerde artan şiddetin barış ortamını tehdit ettiğini ifade etti.

Kandil'e yönelik operasyonların Kürtlerin bir kez daha statüsüz bırakılmasını amaçladığı iddiasında bulunan Elçi, "Kamuoyu Türküyle, Kürdüyle iyi biliyor ki, şiddet ve onu besleyen her türlü güvenlik konseptinin daha çok gözyaşının dökülmesine, kanın akıtılmasına, derin acıların yaşanmasına ve hakların kısıtlanmasına yol açmıştır. Bu gerçeğin görülerek şiddet yöntemlerinden vazgeçilmesi için deney ve sebep mevcuttur. Valilerin yetkilerinin arttırılması, güvenlik birimlerinin yeniden örgütlenmesi, sınır ötesi harekat vb. uygulamalar, anaların gözyaşlarına yenilerin eklenmesi demektir. Duyguların siyaseti esir aldığı bu dönemde, herkesin daha çok sorumluluk taşıması, akla, mantığa ve kardeşlik duygularına uygun hareket etmesi gerekir." dedi.

Başta hükümet olmak üzere her kesimin sabır ve kararlılıkla barış seçeneğini öncelikli gündem haline getirmesi gerektiğini belirten Elçi, toplumu geren açıklama ve tavırlardan uzak durulması, şiddet için artık yeter denilmesi gerektiğini belirtti. Kürt sorununun çözümünün şiddet politikalarıyla değil, demokratik ve barışçıl adımların atılmasıyla çözülebileceğini ifade eden Elçi toplumu da ikiye böldü. Elçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki toplum da yararına olan barışçıl, demokratik ortamın oluşması ve kalıcı barış için adil, somut ve gerçekçi adımların atılmasını talep ediyoruz. Bunun ilk adımı devletin operasyonları durdurması, PKK'nın da silahları susturmasıdır."

DEMİRTAŞ: TÜRKİYE KAYBEDERSE HEPİMİZ KAYBEDERİZ

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, "Şiddetin şu saatten sonra kimseye faydası yoktur. Başbakan Türkün, Kürdün barış ve eşitliği, eşitlikçi anayasayı beklediğini görmelidir. Türkiye kaybederse hepimiz kaybederiz." dedi.

BDP'nin Öcalan ile görüşme talebi ve yemin krizi ile ilgili soruları da cevaplandıran Demirtaş, "Adalet Bakanlığı'na talebimizi ilettik. Böyle bir süreçte İmralı'ya gidişimize izin verilmesi önemli bir siyasal gelişme olacaktır. Orada ne konuşulacağından ziyade görüşme gerçekleşirse BDP olarak son sürece nasıl baktığımızı, değerlendirmelerimizi aktaracağız. Kendisinin de (Öcalan) görüşlerini alacağız. Diyalog kimseye zarar vermez. Aksine yarar verir. Biz Meclis'i terk etmiş değiliz. Yalnızca genel kurul çalışmalarına katılmıyoruz. Resmi olarak grubumuz var. Böyle bir siyasi karar almıştık. Bu kararın hangi gelişmeler karşısında tekrardan değerlendirilmeye alınacağı herkesçe bilinmektedir." iddiasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35