banner39

Kürt petrolü ortada kaldı

Türkiye üzerinden satışı başladığı iddiasıyla Ceyhan'dan tankerlere yüklenen Kürt petrolünün hala bir alıcı bulamadığı belirtiliyor. Petrol yüklü geminin Akdeniz'de oyalandığı belirtiliyor

Genel 03.06.2014, 12:29 03.06.2014, 12:50
Kürt petrolü ortada kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi ile Bağdat arasındaki en büyük tartışma konusu olan petrol ihracatında Kürt yönetimi istediğini hala elde edemedi. Çünkü Kürt bölgesinden çıkan potrolü taşıyan ilk tanker hala alıcı bulamadı. Ne alıcısı ne de varış yeri belli olan petrol tankeri Bağdat'tan gelen yasal tehditler üzerine Akdeniz'de zikzak çizerek yoluna devam ediyor.

Milliyet gazetesinden Ufuk Şanlı'nın haberine göre, online gemi izleme hizmetlerinin göstergelerine “United Leadership" adı verilen gemi önce Atlantik'e doğru giderken görüldü ve varış noktası olarak Meksika Körfezi belirdi. Ancak Pazar sabahı Irak Başbakan Yardımcısı Şehristani’nin yaptığı sert açıklamalar sonrasında gemi pazartesi günü rotasını değiştirdi ve Fas'ın Muhammediye bölgesine yöneldi. Bağdat yönetimi Kuzey Irak'tan Türkiye ’ye ihraç edilen petrolün satışının yasadışı olduğunu ve bu petrolü alan şirket ve kurumlar hakkında uluslararası suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamıştı. Irak bu petrolü alan herhangi bir kuruma veya kişiye yasal yaptırımlarda bulunacağını da ifade etmişti.

FİYAT DÜŞTÜ

Öte yandan petrol sektörü kaynaklarının verdiği bilgilere göre yaşanan bu gerilimin ardından gemideki kargonun fiyatı da önemli oranda düştü. Hampetrol uluslararası piyasalarda 110 dolardan satılıyor. Ceyhan’da gemiye yüklenen kargonun piyasa değeri bu hesaba göre 115 milyon dolar idi. Ancak şimdi gemideki petrolün 56 milyon dolar karşılığı satılmak istendiği konuşuluyor.

IRAK VE ABD KARŞI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak Federal Hükümetinin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediklerini, bu onay olmaksızın süren petrol ihtacatı yapılmasının kendilerinde kaygı yarattığını dile getirmişti. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye'nin Kuzey Irak petrolünün satışı ile ilgili adımlarının kabul edilemez olduğunu söylemişti.

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?