banner15

Kürt petrolüne alıcı çıktı: Rus Rosneft

Kuzey Irak Özerk Kürt Yönetimi, merkezi Bağdat hükümetinin engellemelerine karşın petrolüne alıcı buldu, Kuzey Irak Özerk Kürt Yönetimi petrolünü Rus Rosneft satın aldı.

Kürt petrolüne alıcı çıktı: Rus Rosneft

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Özerk Kürt Yönetimi, Bağdat yönetiminin tüm engelleme çabalarına rağmen tek başına Türkiye üzerinden dünya piyasalarına sevk ettiği ham petrolünü Rus Rosneft satın aldı. Irak'ta çıkarılan petrolü sadece kamu petrol şirketinin satmaya yetkili olduğunu savunan merkezi hükümet iki yıldan bu yana Kürt özerk yönetimi ile petrol gelirlerinin nasıl paylaşılacağı ve satılacağı konusunda mücadele ediyor. Özerk Kürt yönetimi, kendi sınırları içinde çıkarılan petrolü Türkiye'ye gönderiyor.

Petrol Mayıs ayı sonunda uluslararası piyasalara sevk edilmek üzere Türkiye'den gemilere yüklenmeye başladı.

Irak hükümeti düzenli olarak Kürt petrolünü alan Avusturyalı enerji şirketi OMV'yi daha önce kara listeye almıştı.

Hükümet ayrıca ülkedeki zengin petrol yataklarıyla ilgilenen şirketlerin gözünü korkutmak için de büyük petrol sahalarını işletme anlaşmalarında değişiklik yapabileceğini söylemişti.

Kürt petrolünü Almanya'da BP ile birlikte işlettiği rafineri için satın alan Rosneft'in Irak'ta büyük bir projesi bulunmuyor.

Kürtlerin daha önce Türkiye'ye kamyon ile taşınıyordu. Ancak Kürtler, geçen yıl Aralık ayı sonunda, kendi inşa ettikleri boru hattı üzerinden sevk etmeye başladılar.

Irak merkezi yönetimi bu boru hattından akışı engellemek için çok çaba harcadı ancak şu ana kadar başarılı olamadı.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 16:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48