banner15

Kurtulmuş: Hevesleri kursağında kalacak

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'nin çok ciddi bir provakasyon ile karşı karşıya kaldığını fakat bunu yapanların başarısız olacağını söyledi

Kurtulmuş: Hevesleri kursağında kalacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Türkiye'yi bir türbülansın içine sokmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır" dedi.

Bir dizi temasta bulunmak için dün Makedonya'ya gelen Numan Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Türkiye'de üç gündür süren olaylarda hayatını kaybeden vatandaşların sayısının artmasının son derece üzüntülü ve hazin bir durum olduğunu kaydeden Kurtulmuş, Türkiye'nin çok ciddi bir provakasyon ile karşı karşıya kaldığını, sorumsuz birtakım açıklamalarla halkın sokaklara döküldüğünü ifade etti.

Kurtulmuş, hiç kimsenin telaşlanmasına gerek olmadığını ve tüm yaşananların en kısa zamanda geçeceğini belirterek, "Türkiye, inşallah bu vartayı da atlatacaktır. Türkiye'yi bir türbülansın içine sokmak isteyenlerin, Türkiye'ye olağanüstü bir dönem yaşatmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır" şeklinde konuştu.

"Birileri, çözüm sürecini sona erdirdik, bitirdik zannetmesin" diyen Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'de, hükümet olarak büyük bir siyasi kararlılıkla, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en vahim, en kanlı ve en zor sorunu olan bu sorunu çözmeye ant içmiş vaziyetteyiz. Dolayısıyla kim hangi provakasyonu yaparsa yapsın, bu sürece devam edeceğiz. Bir daha memleketimizde silahların konuşmamasını, insanlarımızın ölmemesini sağlayacak bu çözüm sürecinin en kısa zamanda başarıyla noktalyacağız. Çözüm sürecinin bir numaralı muhattabı, başta bölge halkı olmak üzere Türkiye halkıdır. Bu süreçte bölgede yaşayan insanlarımız özellikle son iki yıldır barışın, kardeşliğin, esenliğin tadını çıkarmış oldular. Huzurun ve güvenin tadını çıkarmış oldular. Böylesine önemli bir kazanımı elde eden halk, bu kazanımın geri gitmesine asla müsaade etmeyecektir. Birtakım kendini bilmez unsurların, birtakım provakatörlerin şehirlerimizi yakıp yıkması, orada ortaya çıkan bu barış ve esenlik havasını ortadan kaldırmaya çalışmasına en önce karşı çıkacak olan bölgede yaşayan Kürt halkımızdır."

"Hiç kimse, 'Türkiye'de bir iç çatışma başlatabilir miyiz' hevesinde, rüyasında olmasın" diyen Kurtulmuş, Türkiye'de Kürtler ve Türklerin bin yılı aşkın bir süredir barış içinde yaşadıklarını, dolayısıyla Türkiye'de hiçbir şekilde Türkler ile Kürtler arasında ya da Kürt halkının kendi içerisinde bir çatışma olmayacağını vurguladı.

Kurtulmuş, Türkiye'nin "hızlı yürüyüşünde sağdan soldan çelme takmalarının olacağını" belirterek, bunlara karşı hazırlıklı olduklarını, birliğin bozulmasına Türkiye devletinin ve 75 milyonun tamamının müsaade etmeyeceğini kaydetti.

Türkiye olarak, hem Irak hem de Suriye'de yaşayan halkların ayağa kalkması, barış içinde yaşaması için gerekli projelere destek olunması ve bu ülkelerde demokrasinin inşasının sağlanmasını temenni ettiklerini vurgulayan Kurtulmuş, "Başından beri tekrarladığımız bir sözü bir kere daha ifade etmek istiyorum: Bugün IŞİD'in karşısında timsah gözyaşları dökenler, IŞİD'i ortaya çıkaran sebeplerin oluşmasına niçin müsaade ettiler? Bu sorunun cevabını versinler. Biz IŞİD'i bir sebep olarak değil, bir sonuç olarak görüyoruz. Bu sabah IŞİD'in işini bitirseniz, yarın başka bir örgüt ortaya çıkar. Dolayısıyla aslolan halkın yönetim süreçlerinin içinde olduğunu bir Suriye'nin, Irak'ın inşasıdır" şeklinde konuştu.

"SAĞDUYU ÇAĞRISI ÖNEMLİ VE DOĞRU"

Halkın Demokrasisi Partisi'nin (HDP) "sağduyu çağrısını" da değerlendiren Kurtulmuş, sağduyu çağrılarını olumlu bulduğunu belirterek, "Malesef geç bulunmuş bir ifadedir bu" dedi.

"Sokağa çıkın" çağrısının dile getirilmemiş olmasını dileyen Kurtulmuş, "Kobani'deki insanlık dışı saldırıları ya da Suriye'de yaşanan insanlık facialarını kastediyorlarsa, buyursunlar hep beraber bunları her türlü demokratik platformda telin edelim. Ama Türkiye dışındaki olayları bahane ederek, insanları sokağa çağırmak, çok siyasi akılla bağdaşır bir şey değildi" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, HDP'lilerin Kürt halkına itidal çağrısında bulunmasının önemli ve doğru olduğunu ifade ederek, "Keşke bunu en başından yapsalardı da 24 kişi ölmeseydi. Türkiye böylesine bir karışıklık ortamının içerisinde girmemiş olsaydı" dedi.

"İnsanoğlunun ağzından çıkan sözü bin kere tartarak söylemesi lazım" diyen Kurtulmuş, sağduyu çağrısının karşılık bulacağını ümit ettiğini kaydetti.

Kurtulmuş, Türkiye'nin halk olarak çözüm sürecine zarar vermek isteyenleri görüp, oylarıyla cezalandıracağını belirterek, Türkiye'nin faklı kesimlerinde yaşayan vatandaşların huzur ve barış istediğini, sokakların yakılıp çıkılmasına, insanların mallarının talan edilmesine kimsenin müsaade etmeyeceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 15:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35