banner39

Kütahya'da şiddetli deprem: 2 ölü

Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde 2 kişi öldü, 1'i ağır 79 kişi yaralandı . Deprem, İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne'de hissedildi

Genel 19.05.2011, 23:27 20.05.2011, 18:48
Kütahya'da şiddetli deprem: 2 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 23.19 sularında meydana gelen deprem, Bursa, Balıkesir, Ankara, İstanbul ve İzmir'de de hissedildi. Merkez üssü Kütahya-Simav olan ve pekçok ilde hissedilen deprem büyük bir yıkıma neden olmazken, ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi de yaralandı.

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu da depremde 2 kişinin öldüğünü, 1'i ağır, 79 kişinin yaralandığını açıkladı.

50'ye yakın artçı sarsıntı hissedilen depremde ilk bilgilere göre biri dışında deprem sonrası yaşanan paniğin yol açtığı belirtilen ölümler Simav, Hisarcık ve Bursa İnegöl'de oldu.

İSTANBUL'DA BÜYÜK PANİK

Kütahya'nın 70 km uzaklığında ve yerin 4 km derinliğinde bir deprem meydana geldi. Depremle birlikte İstanbul'da paniğe kapılan halk sokaklara koştu.

Dört Eylül Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi'ndeki evinden yaralı olarak Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesine getirilen Hüseyin Oran (18), kurtarılamadı. Oran'ın, Tevfik Fikret Caddesi'nde yana devrildiği belirlenen 5 katlı binada yaralandığı tahmin edilirken, binada başka kimsenin bulunmadığı belirlendi.

Simav'da, sarsıntılar sırasında kalp krizi geçiren ve kimliği hen üz belirlenemeyen bir kişi daha hayatını kaybetti. Hisarcık ilçesinde ise deprem anında kalp krizi geçiren Halil Yıldı rım (48),hastaneye kaldırılırken yolda öldü.

Acil kurtarma ekiplerinin ulaşmaya çalıştığı Simav'da hastaneye 42 yaralının getirildiği, hasar gören bir binanın yıkılma tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Elektrik ve telefon hatları kesilen Simav'a gelen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve bazı yetkililer, incelemelerde bulunuyor.

İSTANBUL, EDİRNE, ANKARA VE İZMİR'DE DE HİSSEDİLDİ

Uluslarası ajansların da son dakika olarak geçtiği 23.15 sularında meydana gelen depremle ilgili henüz net bilgiler yok. Deprem İstanbul, Ankara, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova, Afyonkarahisar, Eskişehir, Uşak, İzmir, Manisa ve Edirne'de de hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.15'te, merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşlar, evlerini terk ederek sokağa çıktı.

Yerin 4 km derinliğinde meydana geldiği belirtilen depremin 10 dakika sonrası da 4.6'lık bir artçı yaşanırken, depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşların evlerini terk ederek sokağa çıktıkları bilgileri geliyor.

Bu arada, Uluslararası ajansların son dakika olarak geçtiği depremi, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu da, "Türkiye'nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssü, Kütahya'ya 77, Bursa'ya 121 ve Balıkesir'e 123 kilometre mesafede, büyüklüğü 6" şeklinde duyurdu.

BAZI BİNALARDA HASAR VAR

Deprem nedeniyle Simav ilçe merkezindeki binaların camlarının kırıldığı, bazı evlerin duvarlarında hasar oluştuğu, ilçedeki iki caminin minaresinin yıkıldığı öğrenildi.

Depremin ardından Simav'da elektrikler kesilirken, panik içinde evlerinden dışarı çıkan vatandaşlar, belediye araçlarıyla Simav Spor Salonu ve futbol sahasında toplanıyor. Bazı vatandaşlar da Hükümet Konağı önünde bekliyor.ARTÇILAR

Deprem sonrası 50'yi aşan artçının yaşandığı Simav'da telefonlar çalışmazken, elektrikler de kesik durumda.

Konuyla ilgili konuşabn Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdür Yardımcısı Kıvanç Kekovalı da, "Bu büyüklükteki bir depremin ardından artçıların olması son derece normal. Artçı depremler bir süre kendisini hissettirecektir. Çünkü 5.9 ciddi bir büyüklük. Gelişmeleri takip ediyoruz. Vatandaşlarımız artçı depremlere hazırlıklı olmalılar'' diye konuştu.

YARDIMLAR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Afyon, Bursa, İstanbul ve İzmir'den arama kurtarma ekiplerini deprem üssü olan Kütahya'nın Simav ilçesine gönderdi.

Türk Kızılayı, Afet Yönetimi Müdürlüğü yetkilileri, bölgeye en kısa zamanda ekipler gönderileceğini açıklarken, AKUT Genel Sekreteri Saydun Gökşin de, Eskişehir'deki ekiplerinin Simav'a gittiğini söyledi.

İKİNCİ DEPREM

5.9 büyüklüğündeki depremin ardından 4.6 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntı daha meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.25'te merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesi olan 4.6 büyüklüğünde, orta şiddette deprem kaydedildi.

Bu arada depremin Uşak, İzmir Manisa, Edirne ve ilçelerinde de hissedildiği bildirildi. Kütahya Vali Yardımcısı, can kaybı bilgisinin olmdağını söyledi.

"ARTÇI SARSINTILAR SONA ERDİ"İlçede incelemeler yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, binalarda çok ciddi hasar olmadığını söyledi.

5 katlı binanın imalat hatası yüzünden yana devrildiğini belirten Aksoy, "Yangın yok, çöken bina yok. Halkımız panik halinde Kaymakamlığın önünde toplandı. Bidonlarla benzin alıp şehir dışına çıkmak istiyorlar. Biz de onlara sakin olmalarını söylüyoruz. Yerlerde kırık camlar var. Elektrikler olmadığından bu halkımız için tehlike oluşturuyor. Acilen polis ve jandarmanın önlem alması gerekiyor" dedi.

Aksoy, artçı sarsıntıların sona erdiğini belirterek, halkın paniğe kapılmamasını istedi.

Simav'a 26 kilometre uzaklıktaki Şaphane ilçesinin Kaymakamı Zerrin Çay Beşikçi ise ilçede can kaybı bulunmadığını, acil olarak deprem kriz masası oluşturarak çalışmalara başlandığını bildirdi.

Kızılay ekiplerince, panikle dışarıya çıkan ve sokaklarda bekleyen vatandaşlara su dağıtıldığını ifade eden Beşikçi, "Emniyet Amirliği başta olmak üzere bazı resmi binaların camları kırıldı. Panik nedeniyle bazı ü niversite öğrencileri Sağlık Ocağına müracaat etti" diye konuştu.

"MARMARA'YLA ALAKASI YOK"

Deprem Uzmanı Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, NTV'ye yaptığı açıklamada, bölgede bir etkinlik olduğunun bilindiğini ve depremin sürpriz olmadığını söyledi.

Daha önce yakın bölgelerde büyük deprelmlerin meydana geldiğini belirten Gündoğdu, "Bu, orada olacağı anlamına gelmiyor" dedi."Orası bir derem bölgesi" şeklinde konuşan Gündoğdu, "Büyük bir hasar beklenmemesi gerekir. Dikey bir depremdi ve Marmaray'la alakası yok. Marmara'da olması beklenen 7'nin üzerindeki deprem yatay hareketlerle gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

EDİRNE'DE DE HİSSEDİLDİ

Edirne Valisi Gökhan Sözer, Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ile ilgili, "Edirne'de endişe edilecek bir durum yok" dedi.

Vali Sözer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Simav'da meydana gelen depremin, Edirne'de de hissedildiğini söyledi.

Depremi kendisinin hissetmediğini, ancak başta merkez ilçe olmak üzere Keşan, İpsala'da da hissedildiğini öğrendiğini ifade eden Sözer, "Edirne'de endişe edilecek bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsunlar" dedi.

Bu arada depremi hisseden bazı vatandaşlar oturdukları binaları, apartmanları terk ederek boş alanlarda beklemeye başladı.

Yalova

Bu arada, depremin hissedildiği Yalova'da da vatandaşlar evlerini terk ederek sokak ve caddelere çıktı.

17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'ni de yaşayan Yalova'da hissedilen sarsıntı nedeniyle paniğe kapılan bazı vatandaşlar sokaklarda bekliyor.

AA muhabirinin yetkililerden edindiği bilgiye göre, deprem nedeniyle Yalova'da herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.

İLK DEĞERLENDİRMELER

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan:  "Ciddi hasar yapabilecek bir deprem. Bölgede kırsal yapılarda ciddi hasarlara neden olabilir. Yerel yöneticilerin hasar tespiti yapması gerekir. Yardıma ihtiyaç olan yerleşimler olabilir. Konuşmamız gereken yer şu an için Simav'dır. Bu depremin Marmara ile ilişkisini kurmaya vaktimiz yok. Bu büyüklükteki depremlerde bazen ciddi hasar oluşabiliyor."

İTÜ Öğretim Üyesi Naci Görür: "Son aldığımız haberlere göre depremin odağı Simav. Bu bölgede Simav fayı var. daha önce de deprem üretmiş. Bu deprem orta büyüklükte. Normalda bunun fazla can ve mal kaybının olmaması gerekir. Ancak kırsal alanda bu depremin hiç de beklenmedik can ve mal kaybına mal oludğunu biliyoruz. Aldığımız haberlere göre can kaybı yok. Bu ne kadar net bir bilgi bilmiyorum. Kırsal alanlarda hasar vermiş olabilir. Bir de orada siyanür sızıntısı vardı. Umarım bu siyanür havuzuna olumsuz etkisi olmasın. Sızıntı miktarını artırmış da olabilir. Marmara fayını etkiler mi? Böyle bir ilişki yok. bunu beklemiyoruz. Daha büyük deprem olabilir mi. bunu beklemiyoruz."

banner53
Yorumlar (1)
Hüsamettin ŞENER 10 yıl önce
Bizdeki İsrail Büyükelçisinide sınırdışı edebilirsiniz...*Bugün ile yedinci gün erken uyarımı yapıp ziyaret ettiğim vilayetlerin basın web sayfalarından tesbit edin yerini.geçmiş olsunBilim düşmanlığı ile bana saldıranlar utansın...
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?