banner39

Libya Başbakanı: Trablus'u geri alacağız

Libya'nın meşru Başbakanı Abdullah el Sinni, başkent Trablus'u geri almak için askeri adımları hızlandıracaklarını söyledi

Genel 11.12.2014, 16:54 11.12.2014, 16:54
Libya Başbakanı: Trablus'u geri alacağız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın meşru hükümeti, başkent Trablus'u geri almak için yürüttükleri askeri saldırıları artarak sürdürme konusunda kararlı. Libya'nın meşru Başbakanı Abdullah el Sinni, Trablus'u geri alacaklarını söyledi.

Libya'da iki grup kendi hükümetlerini ilan etti. Birbirilerini karşılıklı olarak tanımadıklarını ilan eden bu gruplar kendi meclislerini ve hükümetlerini ilan ettiler. Ancak bunlardan Abdullah el Sinni Başbakanlığında olanı uluslararası alanda meşru Libya hükümeti olarak kabul ediliyor. 

Ancak Libya'nın başkenti Trablus Libya Şafağı isimli grubun kontrolünde. El Sinni liderliğindeki Libya hükümeti Trablus'u kuşatıp geri alma konusunda kararlı olduklarını belirtiyor. 

Libya'da 17 Şubat 2011'de başlayan ve 42 yıllık Muammer Kaddafi iktidarına son veren devrimin ardından bazı bölgeleri ve uluslararası havalimanını kontrol eden söz konusu silahlı gruplar ile orduya bağlı güçler arasında çatışmalar çıkmış, olayların şiddetlenmesi üzerine Türkiye ve ABD'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkeler, burada bulunan diplomatik misyonlarını boşaltıp vatandaşlarını tahliye etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?