Libya bombalandıkça onlar para basıyor

Libya'ya saldıran ABD, İngiliz, İtalyan ve Kanada'ya savaş malzemesi sağlayan şirketlerin hisseleri tavan yaptı

Genel 24.03.2011, 12:55 24.03.2011, 13:14
Libya bombalandıkça onlar para basıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler güçlerinin Libya'ya askeri müdahaleyi başlatması piyasalarda bir istikrarsızlığa yol açmazken dünyadaki dev savunma sanayi ve silah şirketlerini de her anlamda olumlu etkiledi.

Cumhuriyet'in haberine göre, ABD borsası tekrardan 12 bin puanın üzerine çıktı, büyük silah şirketlerinin hisse senetlerinde üç işlem gününde yüzde 6'yı aşan artışlar yaşandı.

Mayın korumalı araçları ile ABD ordusuna Irak ve Afganistan'da önemli destek sağlayan İngiliz BAE Systems'in hisse senetleri (BAESY) üç günde yüzde 6.36 çıkışla en yüksek artan şirket oldu. Helikopter ve savunma elektroniği alanında faaliyet gösteren İtalyan Finmeccanica yüzde 5.55 yükseldi.

Kanadalı Bombardier'in hisseleri yüzde 2.38 ile en fazla değer kazanan şirketler arasında yer aldı. Helikopter, elektronik ve savunma sistemleri dizaynı ve üretimi konusunda da uzman olan Boeing'in hisseleri yüzde 5.12 yükseldi.

ABD ordusunda önemli rol oynayan Lockhead Martin'in hisseleri yüzde 1.11, küresel parça tedarikçilerinden Honeywell International'ın hisseleri yüzde 2.41, F-35 savaş uçaklarının 25'inden fazlasını üreten Northop Grumman'ın hisseleri 2.29 çıktı. General Dynamics yüzde 2.80 değer kazandı.

Silah şirketlerinin hisseleri cuma akşamından bu yana 'al' ya da 'kuvvetle al' tavsiyesiyle satılıyor. Bazı hisselerde kâr satışları başladı bile. Silah şirketleri 2009'da 401 milyar dolarlık satış yaptı. Fortune 500 listesinde 11 silah şirketi yer alıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?