banner15

Libya için 'BM barış gücü' gündemde

Libya için BM çatısı altında uluslararası güçlerin devreye sokulması düşünülürken; Türkiye ordusunun da Libya'ya görev alacak 'barış gücü' içerisinde yeralması planlanıyor

Libya için 'BM barış gücü' gündemde

Amerikalı diplomatların aktardıklarına göre, hava operasyonunu yürüten NATO’nun yetkilerinin azaltılarak, onun yerine BM çatısı altında uluslararası güçlerin devreye sokulması düşünülüyor.

BM yetkilileri ilk etapta ateşkes sağlamak için 200 silahsız gözlemci göndermeyi planlıyor. Daha sonra BM Güvenlik Konseyi’nden uluslararası silahlı kuvvetler gönderilmesine yetki veren bir karar çıkarması istenecek ve bunu da BM barış gücü izleyecek. Ancak gazeteye konuşan Batılı bir yetkili, barış gücü tartışmaların askıya alındığını ve isyancıların Ulusal Geçiş Konsey’inin güvenliği sağlamasını umduklarını söyledi.

Yetkili, Güvenlik Konseyi’nin hala 200 BM gözlemcisini göndermeyi ciddi olarak düşündüğünü de ekledi. NATO ise barışgücü rolü üstlenme gibi bir hazırlıklarının olmadığını açıkladı.

NATO yetkilileri, Libya’da çatışmaların sona ermesinin ardından barış gücü ihtiyacı ortaya çıkarsa, Türkiye ve Afrika ülkelerinin buna katılacağını umduklarını söylediler.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 09:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35