banner39

Libyazedelere kolaylık yolda

Başta müteahhitler olmak üzere, Libya'da zarar gören Türk işadamlarına, vergi ve kredi borçlarının ödenmesine yönelik kolaylıklar geliyor.

Genel 05.03.2011, 15:05 05.03.2011, 15:05
Libyazedelere kolaylık yolda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'daki halk isyanıyla zarara uğrayan Türk şirketlerine “mücbir sebep” kapsamında vergi ve kredi geri ödeme kolaylığı gündemde.

Başta müteahhitler olmak üzere, Libya'da yaşanan halk isyanlarından zarar gören Türk işadamlarına, vergi ve kredi borçlarının ödenmesine yönelik kolaylıklar geliyor. Oluşturulan destek planına göre, Libya'da zarar gören mükellefler belirli bir süre vergi beyannamesi vermeyecek.

Zarar gören şirketlerin kredi ana para ve faizlerinin geri ödenmesi konusunda yeniden yapılandıramaya gidilecek ve bankalardan aldıkları teminat mektuplarının süresi uzatılacak. Türk yatırımcı ve işadamlarının kredi ana para ve faiz ödemelerinin vadesinin uzatılması konusunda BDDK nezdinde çalışma yürütülüyor.

Dünya'dan Volkan Özsoy'un haberine göre, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, finansal sorunların çözümü konusunda BDDK ile temasların sürdüğünü bildirdi. Maliye Bakanı Şimşek de dün itibarıyla yayınlanan 45 no'lu sirkülerle Libya'da iş yaptığı için olumsuz etkilendiği yönünde başvuruda bulunan mükelleflere tüm kolaylıkların sağlanacağını açıkladı.

TÜRKİYE sahip olduğu avantaj ile bugüne kadar inşaat sektöründe Libya ve Ortadoğu ülkelerinde yüzlerce projeye imza attığını belirten İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, karışıklığın yaşandığı ülkelerde normalleşme ile birlikte yatırım alanlarının da genişleyeceğini söyledi. Koçoğlu, “Doğru stratejiler izlenirse, bu süreç Türk firmaları için bir fırsat olabilir” yorumunda bulundu. Koçoğlu, Libya'da yaşanan olumsuz gelişmelerin telafisi için devlet desteğini artıracak stratejiler acilen hareketegeçirilmelisini de istedi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?