banner15

Lince tabi tutulan rektör yardımcısı istifa etti

Teröre destek veren yüksek öğrenim görmüş kişileri eleştirip okumayan halkın daha ferasetli olduğunu savunan Prof. Dr. Bülent Arı, tepkiler üzerine üniversitedeki görevinden istifa etti

Lince tabi tutulan rektör yardımcısı istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yüksek tahsil gördüğü halde teröre destek verenleri eleştirip okumayan halkın daha ferasetli olduğunu söyleyen Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı gelen tepkiler üzerine istifa etti.

Prof. Dr. Bülent Arı, bir televizyon programında akademisyenler tarafından imzalanan ve PKK yanlısı ifadeler içeren beyannameyi eleştirirken "O beyannamenin ben neresinden tutayım, Ben daha çok cahil ve okumamış, tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede. Ülkeyi ayakta tutacak olanlar okumamış hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halkın ferasetine ben güveniyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine medya ve sosyal medyada Prof. Arı'ya karşı bir linç kampanyası başlatılmıştı. Arı gelen tepkiler üzerine Sabahattin Zaim Üniversitesi'ndeki görevinden istifa etti.

Arı, istifasını yazılı bir açıklamayla duyurdu:

Bülent Arı'nın yazılı açıklaması şöyle:

"21 Mart 2016 Pazartesi günü katıldığım bir televizyon programında dile getirdiğim hususlarla ilgili olarak meselenin çok farklı mecralara çekilmesi dolayısıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur: Programda sunucuyla mülakat yapılan konu, artan terör olaylarının toplumdaki yansımaları ve korku ortamının nasıl değerlendirildiğidir. Bu noktada kast edilen, toplumun değerlerinden uzaklaşmış ve yabancılaşmış marjinal zümrenin olaylara bakışıdır. Sözlerimin sosyal medyada sorunun genel çerçevesinden kopartılarak yanlış anlaşılmaya mahal verildiğini ve bu eksik bilgi üzerinden tartışmaların sürdürüldüğünü üzülerek müşahede etmekteyim.

Söz konusu televizyon programında ifade etmek istediğim; halkımızın olayları değerlendirirken gösterdiği derin ferasetidir. Tarih boyunca bizi ayakta tutan bu en önemli etken programda özellikle vurgulanmış ve korkuya mahal olmadığı ifade edilmiştir. Anadolu insanının âlim olmayanlarının da arif olduğu ve irfanının cehaletle özdeşleştirilemeyeceği programın tamamının seyredilmesi halinde açıkça anlaşılacaktır. Benim bizzat bir ilim adamı olarak, tahrif edilerek aktarıldığı şekliyle 'cahilliğin' kıymetli olduğunu söylemem ve cehaleti methetmem mümkün değildir. Medya ve sosyal medyada çıkan haberlerin, ilme ve bilgiye son derece önem veren ve bu misyonu şiar edinmiş mensubu bulunduğum üniversiteme zarar vermemesi için, rektör yardımcılığı görevimden istifa ediyorum.

Kamuoyuna saygıyla duyururum."

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 17:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Yağmur
Ali Yağmur - 5 yıl Önce

Toplumun büyük bir kesimini yüksek öğrenim görmediğinden dolayı cahil diye adlandırmak rektör yardımcısının ima etmeye çalıştığı görüşü değil, bilakis karşı tarafın argümanıdır ve rektör yardımcısı onların diliyle onlara cevap vermeyi denemiştir. Haberin sunuluş başlığı ile altındaki özet metni arasında bir çelişki olduğunu belirtmek isterim.

banner39

banner50

banner47

banner48