Louai Sakka yine hakim karşısındaydı

Yargıtay'ın çoğu sanıkla ilgili "bozma" ilamının ardından yeniden görülen 26 sanıklı davada, sanık Louai Sakka'nın 9 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi

Louai Sakka yine hakim karşısındaydı

El Kaide'nin Türkiye yapılanması içerisinde yer alarak, 15 ve 20 Kasım 2003'te düzenlenen bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla, Yargıtayın bozma kararının ardından 26 sanığın yeniden yargılandığı davada, hükümlü sanık Louai Sakka'nın çeşitli suçlardan toplam 9 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, daha önce "El Kaide terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Louai Sakka ile "El Kaide terör örgütünün Konya bölgesindeki grubunu kurmak ve yönetmek" iddiasıyla 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Seyit Ertul katıldı. Tutuksuz sanıklar Onur Şengül ve Bülent Yıldız da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, karar verileceği belirtilerek sanıklara son savunmaları soruldu.
Savunma yapan Seyit Ertul, bu dosyadan içeri alındığında El Kaide ile bağlantısının olmadığını belirterek, "Ancak uğradığım haksızlıklardan sonra artık El Kaideliyim. Allah'ın laneti, bize ceza veren heyetin ve Yargıtay'ın üzerine olsun" dedi.

Bu sözlere tepki gösteren ve sanıktan savunma yapmasını isteyen Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken ise "Konya'daki silahlardan bahset. Allah'a havale etme. Sen kendi vicdanında, mahkemenin sabit bulduğu eylemleri tart. Herkesin vicdanı var" diye konuştu.

Sanık Ertul, Konya'da gömülü bulunan silahları, ABD ve İsrailli pilotları öldürmek için hazırladıklarını söyledi.

SAKKA: FİRARİ MİKAİL ZOR, SURİYE'DE ŞEHİT DÜŞTÜ"

Duruşmada savunma yapan sanık Louai Sakka da Suriye'de yaşananlara değinerek, "Suriye'de katil Esed'a karşı mücadele eden mücahitleri selamlıyorum" dedi.

Bir süre önce Kandıra F Tipi Cezaevi'nden firar etmesiyle gündeme gelen başka suçlardan tutuklu sanık Mikail Zor'u cezaevinden tanıdığını ve Zor ile havalandırma bölümünde bağırarak konuştuklarını anlatan Sakka, "Kendisine kötü işleri bırakmasını söyledim ve cihada davet ettim. Suriye'deki olaylar başlayınca dayanamadı ve benim de teşvikimle kaçtı. Suriye'de 2 hafta önce şehit düştü" diye konuştu.

Sakka'ya suçlamalar hakkında savunma yapması gerektiği yönünde uyarıda bulunan Başkan Diken, "Bizim Esed ile işimiz yok. Savunmanızı keserim. Patlayıcı madde bulundurdunuz mu-" diye sordu. Bu soruya karşılık konuşan Sakka'nın avukatı Ömer Yazgül ise "Müvekkilime bağıramazsınız" dedi. Üye Hakim Abdullah Öztürk'ün "Böyle savunma olmaz" diye çıkışması üzerine avukat Yazgül bu kez "Siz niye karışıyorsunuz-" yanıtını verdi.

"SERBEST BIRAKIN, SURYE'DE SAVAŞIP GELECEĞİM"

Bu tartışma nedeniyle avukat Yazgül'e tepki gösteren Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, "Ne demek karışmayın. Onlar burada süs değil. Ben neysem, onlar da o burada. Size söz verdim mi- Oturun yerinize. Savunma hakkına saygılıyız ancak konu İsrail veya Suriye değil" diye konuştu.

Tekrar konuşan Louai Sakka, "Beni serbest bırakın, Suriye'de savaşayım. Tüm dünya önünde söz veriyorum savaştıktan sonra geri gelip teslim olacağım" dedi.

Başkan Diken'in yerine oturması yönünde uyardığı Sakka, "Sen kimsin senin sözünle oturacağım" şeklinde bağırması üzerine heyetin talimatıyla jandarma tarafından duruşma salonundan zorla dışarı çıkarıldı. Sakka dışarı çıkarılırken, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

MAHKEMENİN KARARI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, hükümlü sanık Louai Sakka'nın, "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak" suçundan 6 yıl, "resmi belgede sahtecilik" suçundan 2 yıl 6 ay ve "taksirle yangına neden olma" suçundan da 1 yıl olmak üzere toplam 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Diğer hükümlü sanık Seyit Ertul ve Şükrü Hakan Yiğit'in, "ateşli silahlar kanuna muhalefet etmek" suçundan 5'er yıl hapisle cezalandırılmasına hükmeden heyet, Baki Yiğit'in "terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 18 ve "resmi belgede sahtecilik" suçundan da 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 20 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı.

Sanık Hamed Obsysı'yı "taksirle yangına neden olmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptıran heyet, 11 sanığın "terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapisle cezalandırılmasına ve sanık Ali Üzüm hakkında ise aynı suçlamadan daha önce ceza alması nedeniyle karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Beyanları alınamadığı gerekçesiyle 3 sanığın dosyasını ayıran heyet, sanıklar Cemile Akdaş ve Feyzullah Birişik'in, suç işledikleri sabit bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerine, sanıklar Metin Ekinci, Servet Özcan, Hüseyin Suat Öz ve Süleyman Uğurlu hakkında açılan davanın ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine de karar verdi.

DAVANIN GEÇMİİŞİ

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Fevzi Yitiz, Yusuf Polat, Harun İlhan, Baki Yiğit ve Louai Sakka'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis, Adnan Ersöz ve Osman Eken'in müebbet hapis, 41 sanığın da çeşitli hapis cezalarına çarptırılmalarına ilişkin karar vermişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yayımladığı ilamla, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince, "örgüt yöneticisi olmak" suçundan sanıklar Louai Sakka, Fevzi Yitiz, Yusuf Polat ve Harun İlhan'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile Adnan Ersöz ve Osman Eken hakkında verilen müebbet hapis cezasını onamıştı.
Daire, sanıklardan Seyit Ertul'a, "El Kaide terör örgütünün Konya bölgesindeki grubunu kurmak ve yönetmek" suçundan verilen 18 yıl hapis cezasının da onanmasına karar vermişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi ayrıca, bazı sanıklar ve suçlar yönünden verilen beraat ve hapis cezası kararlarının da bozulmasına hükmetmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2013, 19:20
YORUM EKLE

banner33

banner37