banner39

Madenciler eylemlerini siyasi yöne çekilmesin diye iptal etti

Soma'daki faciada ölen arkadaşları için daha önce sessiz yürüyüş düzenleyen madenciler eylemlerinin siyasi yönlere çekilmemesi için Cuma günü yapılacak eylemi iptal etti

Genel 04.06.2014, 12:44 04.06.2014, 12:44
Madenciler eylemlerini siyasi yöne çekilmesin diye iptal etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden işçisini anmak için önceki gün "sessiz yürüyüş" etkinliğini düzenleyen madenciler, 6 Haziran Cuma günü tekrarlamayı planladıkları eylemi, konunun siyasi yönlere çekilmek istendiği gerekçesiyle iptal etme kararı aldı. 

Maden faciasında ölen arkadaşlarını anmak ve iş güvenliği sorunlarına dikkati çekmek amacıyla önceki gün "sessiz yürüyüş" etkinliği düzenleyen işçiler, Hükümet Konağı'nın da bulunduğu Cengiz Topel Meydanı Atatürk Anıtı önüne bırakılan 301 işçinin adının yazılı olduğu baretlerin başında nöbet tutmaya devam ediyor. 

Seslerini duyurmak için "sessiz yürüyüş" eylemlerini 6 Haziran Cuma günü tekrarlamayı planlayan işçiler, konunun bazı çevrelerce siyasi yöne çekilmek istendiği gerekçesiyle gerekli izinlerin alınmış olmasına rağmen eylemi iptal etme kararı aldı.

İşçilerden Varol Azman, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaptıkları "sessiz yürüyüşle" Soma'da yaşanan facia karşısında tüm topluma mesaj vermek istediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Şehitlerin üzerinden bir şey istemek gibi lüksümüz yok. Bizim acımız büyük, acımız sessizlik, başka söze gerek yok, herkes bunu bilsin. Bu bir siyasi yürüyüş de değil. Biz Somalı olarak hiçbir eylem yapmadık. Somalı olarak sessiz yürüdük, dünyaya acımızı sessizlikle dile getirdik ancak bunu daha başka yerlere çekmeye çalışanlara çok kızıyoruz. Biz Somalıların yürekleri metan gazıyla dolu. Biz acımızı zaten yaşıyoruz. Başka hiçbir yerlere çekmesinler. Bunun üzerine söylenecek söz yoktur. Şu anda çakmak hükümetin elinde, ister çakar bizi patlatır, ister oksijen verir havalandırırlar. Biz çok değerli ustalarımızı, amirlerimizi, insanlarımızı kaybettik. Başka bir yerlere çekenlerden nefret duyuyoruz."

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?