banner39

'Madımak'ın gerekçeli kararı açıklandı

Sivas Olaylarıyla ilgili olarak yargılanan 7 sanık hakkında düşen davanın gerekçeli kararında "sanıkların yangınla ilgisi yok" denildi

Genel 06.04.2012, 12:53 06.04.2012, 15:05
'Madımak'ın gerekçeli kararı açıklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Sivas olaylarına ilişkin ana davadan dosyaları ayrılan 7 sanık hakkında davanın 2 sanık yönünden ölmeleri, 5 sanık yönünden ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine ilişkin kararının gerekçesi açıklandı.

Mahkemenin 44 sayfalık gerekçeli kararında, sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ hakkındaki kamu davasının, ölmeleri nedeniyle düşürülmesine karar verildiği belirtildi.

Kararda, diğer sanıklarla ilgili ise şu değerlendirmede bulunuldu:

''Olayın insanlık suçu kabul edilmesi durumunda dahi sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu'nun mahkumiyetlerine yetecek, her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı ve yeterli delil elde edilemediği, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde, sanıkların kamu görevlisi olmayıp, sivil oldukları, olaydaki eylemlerinin asli, maddi fail değil, feri şerik olarak değerlendirilebileceği anlaşılmıştır.''

33 KİŞİ İDAMA MAHKUM EDİLMİŞ; 14 SANIĞA 15'ER YIL HAPİS VERİLMİŞTİ

Sivas'ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen şenliklere vali tarafından davet edilen 33 yazar çeşitli provokasyonlar sonucu çıkan olaylarda kaldıkları otelde yanarak can vermişti. Olaylarda 2 otel çalışanı da ölmüştü.

Olaydan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190'a çıktı. Gözaltına alınan 190 kişiden 124'ü hakkında "laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma" suçlamasıyla dava açıldı.

İDAMLAR MÜEBBETE ÇEVRİLDİ

28 Kasım 1997'de açıklanan kararda, 33 sanık Türk Ceza Yasası'nın 146/1 maddesine göre idama ve 14 sanık 15 yıla kadar değişen hapis cezasına mahkûm edildi. 2002 yılında idam cezasının yürürlükten kaldırılmasıyla idam cezası hükümlülerinin cezaları müebbet ağır hapis cezasına çevrildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?