banner39

Mağazaların indirim oyununa dikkat !

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vatandaşların, "boşaltıyoruz, kapatıyoruz, tahliye nedeniyle indirim" diye yapılan satışlara inanmaması gerektiğini bildirdi.

Genel 08.09.2013, 15:59 08.09.2013, 17:50
Mağazaların indirim oyununa dikkat !

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, mevsim sonu sebebiyle AVM'lerde artan sezon sonu indirim reklamlarının tüketiciyi yanılttığını ifade etti.

Tüketicinin vitrindeki "50+40" indirimi görünce, "bu kadar kar mı olur?" diye kendi kendine sorduğunu aktaran Palandöken, böylece esnafın da zan altında kaldığını kaydetti.

Palandöken, bu olumsuzluklara son verilmesi için acilen çıkarılmasını bekledikleri Perakende Yasası'nda aylarca süren indirimli satış uygulamalarına çekidüzen getirilmesi gerektiğini belirtti.

Firmaların, mevsimsel olarak sezon değişikliklerinde ellerindeki malları ve depolarındaki stok malları eritebilmek için en yaygın kullanılan yöntemin indirimli satışlar olduğunu anlatan Palandöken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da indirimli satışlar belirli bir dönemde ve belirli bir sürede yapılmaktadır. Kış indirimi dönemi Ocak ayı başı ile Şubat ortası, yaz indirimi ise Temmuz başı ile Ağustos ortasıdır.

Türkiye'de indirimli ve tasfiye satışlarının belirli bir dönem ve süresi olmadığından piyasalarda bir düzensizlik oluşmakta, tüketiciler yanıltılmakta ve yanlış tüketim eğilimleri oluşturulmaktadır. Bu düzensizliğin mutlaka önüne geçilmelidir. Konuyla ilgili olarak mutlaka meslek odalarının görüşleri alınmalı."

MÜŞTERİ ÇEKMEK İÇİN YANILTICI İNDİRİM

Palandöken, "indirim yapıyoruz" diyerek, bir çeşit malda ya da küçük bir reyonda fiyatların indirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Vatandaşlar, 'boşaltıyoruz, kapatıyoruz, tahliye nedeniyle indirim' diye yapılan satışlara inanmasın. Ben buna 'tuzak mal' diyorum. Müşteriyi içeri çekmek için yanıltıcı indirim yapılıyor. Buradaki tek amaç insanlara ihtiyacından farklı malların satılmasıdır.

Halkımız indirimlerden sadece ihtiyaçları doğrultusunda alış veriş yapmalıdır. Eğer ki alışverişten sonra tüketici, 'Ben bunları neden aldım?' diye kendi kendine soruyorsa, ihtiyacı olmayan bir mal almıştır. Bu bir aldatmacadır.

Tüketicileri psikolojik etki altına alarak, aşırı tüketime teşvik etmektedir. Ciddi firmalar da bu tür indirimlerden şikayetçidir. Kurallara uygun davranan ticari firmalar, yan dükkanlardaki kuralsız uygulamalar nedeniyle haksız rekabete maruz kalmaktan şikayetçiler."

 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?