banner39

Mahir Zeynalov Türkiye'ye dönebilecek

Vize kurallarına uymadığı için sınırdışı edilen muhabir Mahir Zeynalov'un tekrar Türkiye'ye giriş yapabileceği belirtiliyor

Genel 11.02.2014, 10:17 11.02.2014, 15:39
Mahir Zeynalov Türkiye'ye dönebilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Today's Zaman yazarı Mahir Zeynalov, Bakü'ye gitmek için geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı'nda vizesini ihlal ettiği gerekçesiyle ülkesine geri gönderildiği belirtiliyor.

Zeynalov'un ikamet tezkeresini geçirdiği için yurdu kendisi terk etmek durumunda kaldığı ve kendi isteğiyle cezasını ödeyerek çıktığı belgelendi. Ayrıca kaçak olarak ülkede bulunduğu süre için bir ay yurda giriş yasağı konuldu.

Bir takım yayın organları Zeynalov'un attığı bir tweet yüzünden kasıtlı olarak sınır dışı edildiği iddia etmişti.

Zeylanov, ceza süresi sona erdiğinde tekrar Türkiye'ye dönebilecek.

BAŞBAKANLI'TAN AÇIKLAMA

Bu arada, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'den de bir açıklama geldi. Zeynalov'un basın kartı kullandığı ve yeni basın kartı başvurusunun da kabul edildiği yönündeki iddialar üzerine yapılan açıklamada, "Mahir Zeynalov’un 2014 yılı için yaptığı basın kartı başvurusu, ilgili yönetmeliğinin Kurumumuza vermiş olduğu yetki dahilinde, uygun görülmemiştir." denildi.

Açıklamada şöyle denildi:

Bilindiği gibi, ülkemizde çalışan yabancı uyruklu basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından Basın Kartı Yönetmeliğinin 40 ve 41 inci maddeleri gereğince kamuoyundaki bilinen adıyla sarı basın kartı düzenlenmektedir.

Basın Kartı Yönetmeliğinin ilgili maddeleri yabancı uyruklu gazetecilere verilecek basın kartlarını tamamen Genel Müdürlüğümüzün inisiyatif ve takdirlerine bırakmıştır.

Bu çerçevede 2014 yılı itibari ile ülkemizde, ilgili Yönetmelik hükümleri çerçevesinde 326 kişi basın kartı taşımaktadır.

Yabancı uyruklu gazeteci sıfatı ile geçtiğimiz yıl Genel Müdürlüğümüzce basın kartı verilen Mahir Zeynalov’un 2014 yılı için yaptığı basın kartı başvurusu, ilgili yönetmeliğinin Kurumumuza vermiş olduğu yetki dahilinde, uygun görülmemiştir.

Yorumlar (1)
ahmet 9 yıl önce
bu dediklerinizle bizi kandiramazsin ayrica kendisi 15 aydir bir turkle evli boyle bir sorun olmadigini da haberlerden okuyabiliyoruz istersen yayinlama sana kalmis dogrular elbet birgun ortaya cikacak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?