banner39

Mahkeme: Perinçek, örgüt yöneticisi

Perinçek, "Ergenekon Silahlı Terör Örgütü" yöneticiliğinden suçlu bulundu. Perinçek bu nedenle, İşçi Partili sanıkların suç eylemleri nedeniyle de ayrıca 31 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

Genel 06.08.2013, 15:54 06.08.2013, 15:54
Mahkeme: Perinçek, örgüt yöneticisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davası tutuklu sanığı İşçi Partisi Geel Başkanı Doğu Perinçek, bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Perinçek, Ergenekon Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden suçlu bulunduğu için İşçi Partili sanıkların suç eylemleri nedeniyle de ayrıca 31 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Perinçek'e toplamda bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 34 yıl 4 ay hapis ile 4 bin 440 TL para cevası verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karara bağlanan Ergenekon davasında tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in örgüt yöneticisi olduğuna ve hükümete yönelik darbeye teşebbüs suçunu işlediğine hükmedildi. Ancak darbeye teşebbüs suçundan ceza verilmesi durumunda yasa gereği yöneticilikten ayrıca ceza verilemeyeceği için Perinçek'e yöneticilikten ceza verilmedi.

Buna göre Perinçek 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Perinçek'e, 'Yasaklanan bilgileri temin etme' suçundan da 2 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Ancak Perinçek, yönetici olması nedeniyle hiyerarşide altında bulunan örgüt üyelerinin eylemlerinden de sorumlu tutuldu.

Bu nedenle Perinçek, İşçi Partili sanıklardan Mehmet Adnan Akfırat, Hikmet Çiçek, Nusret Senem, Hayati Özcan, Yusuf Tunçer, Mahir Çayan Güngör ve Aydın Güngör'ün işlediğine hükmedilen 'Yasaklanan bilgileri temin etme', 'Kişisel verileri verme veya ele geçirme' ve 'Ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek' suçlarından 10 ayrı eylem nedeniyle de 31 yıl 8 ay hapis ve 4 bin 400 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Perinçek, toplamda bir kez ağırlaştırılmış müebbet ile 34 yıl 4 ay hapis ve 4 bin 440 TL adli para cezası ile cezalandırıldı. Perinçek, sorumlu tutulduğu eylemler de dahil olmak üzere toplam 13 suçtan cezalandırılarak Ergenekon davasından en fazla eylem nedeniyle cezaya çarptırılan sanık oldu.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?