banner39

Mahkemeden YPG'ye ilk hapis kararı

Mardin 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi, geçen yıl Türkiye'ye geldikten sonra tutuklanan Suriye'nin Derik kenti nüfusuna kayıtlı YPG'li İsmail Sadık'a, 'PKK/KCK ile bağlantılı silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7 yıl 6 ay cezası verdi.

Genel 31.10.2014, 20:18 01.11.2014, 01:31
Mahkemeden YPG'ye ilk hapis kararı

Suriye 'de Kürtlerin yaşadığı Rojava bölgesindeki Derik İlçesi nüfusuna kayıtlı İsmail Sadık, hastalandığı için geçen yıl geçtiği Türkiye 'de 8 Kasım 2013'te düzenlenen operasyonda kendisine yardım eden 3 kişi ile birlikte yakalanarak tutuklandı. Mardin 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi, İsmail Sadık'a örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

YPG 'SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ' DİYE TANIMLANDI

Mahkemenin verdiği karar ile Türkiye'de 'terör örgütleri' listesinde yer almayan YPG 'silahlı terör örgütü' olarak tanımlanırken, verilen ceza da YPG'ye üyelikten verilmiş ilk ceza oldu. Mahkeme gerekçeli kakarında, YPG'yi, PKK /KCK ile bağlantılı göstererek, şu değerlendirmede bulundu:

"Örgüte yakın kaynaklarca Rojava olarak tabir edilen ve bahsi geçen devlet kurma planına ilişkin coğrafyanın batısında kalan Suriye ülkesindeki topraklardan da 'Batı Kürdistan' olarak bahsedildiği bilindiğinden, bölücü terör örgütünün PKK/KCK adı altında ülkemizde yürüttüğü kanlı faaliyetlerini Suriye ülkesi topraklarında da YPG olarak yürüttüğü anlaşılmaktadır.

Örgüt mensuplarının ülkemiz topraklarında PKK/KCK mensubu olarak faaliyet yürütürken, aynı kişilerin sınırın diğer tarafında Suriye topraklarında aynı amaç uğruna yürüttüğü faaliyetler YPG adı altında görülmektedir. Tüm bu hususlar dahilinde YPG ve YPJ adlı yapılanmaların bölücü terör örgütü PKK/KCK ile birbirine fikri ve organik bağlarla örülü bulundukları, aynı yapının ve ideolojinin ürünü durumunda oldukları anlaşılmaktadır. Buna göre Suriye'de faaliyet gösteren PYD, YPG, YPJ gibi örgütlerin PKK'nın Suriye ülkesinde faaliyet gösteren türdeşleri oldukları, KCK başlığı altında 4 ülkede faaliyet gösteren 4 alt örgütlenmeden biri olduğu, bu örgütlerin aynı amaca hizmet ettikleri, faaliyet amaçlarının ve yöntemlerinin bire bir ve aynı olduğu anlaşılmaktadır."

AVUKATI: TÜRKİYE'YE YÖNELİK EYLEMİ YOK

Suriyeli İsmail Sadık'in avukatı Ali Kahraman, müvekilinin hasta olduğu için Türkiye'ye geçtiği ve YPG içerisinde sadece 8 gün kaldığını, üzerinde bulunan flaş bellekte YPG üniforması ile çekilmiş fotoğrafı bulunduğu için yargılandığını söyledi. Kahraman şöylye dedi:

"Türkiye'nin terör listesinde olmayan YPG'den yargılanan ve ilk ceza alan kişi benim müvekilim oldu. Müvekilimin Türkiye topraklarına ve Türkiye'nin menfatlerine yönelik bugüne kadar hiç bir eylemi olmamıştır. Bu rağmen mahkemede 8 gün YPG'de kalan ve ifadesinde ailesini korumak için örgütte yer aldığını söylemesine rağmen ceza verdi. Biz cezayı temyize götüreceğiz."

Kaynak: DHA

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?