banner39

'Mahrem görüşmeler' yarın başlıyor

Evli mahkumların, kaldıkları cezaevlerinde hanımlarıyla "mahrem bir şekilde" görüşmeleri uygulaması yarın başlıyor

Genel 30.03.2013, 15:21 30.03.2013, 15:21
'Mahrem görüşmeler' yarın başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kapalı cezaevlerindeki evli hükümlülerin eşleriyle mahrem şekilde görüştürülmelerine de imkan tanıyan yasa maddesi yarın yürürlüğe giriyor.

İlgili kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak, bir maddesi dışında yürürlüğe girdi. Kanunun, o tarihte yürürlüğe girmeyen maddesi, İnfaz Kanunu'nun ''Ödüllendirme'' başlıklı 51. maddesini değiştiriyor.

6411 sayılı kanun, bu maddedeki değişikliğin, 2 ay sonra yürürlüğe girmesini öngörüyordu. Bu kapsamda, ''Ödüllendirme''lere ilişkin madde de 2 aylık sürenin tamamlanmasıyla yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Yeni düzenlemenin ardından hükümlüler, kurum içindeki veya dışındaki genel durumları, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine etkin katılımları, kurum düzenine karşı tutumları ve kendilerine verilen işlerdeki gayretleri dikkate alınarak, teşvik esaslı ödüllerden yararlandırılabilecek.

Hükümlülere verilebilecek bazı ödüller şöyle: ''Kapalı cezaevlerinde bulunan evli hükümlüler, en geç 3 ayda bir kez olmak üzere, 3 saatten 24 saate kadar eşleri ile kurum veya eklentilerinde cezaevi personelinin yakın nezareti olmaksızın mahrem şekilde görüştürülebilecek. Haftalık ziyaret süresi 2 saate kadar uzatılabilecek. Kapalı ziyaret yerine açık ziyaret yaptırılabilecek. Haftalık telefonla görüşme süresi veya sayısı 2 katına kadar artırılabilecek. Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerden öncelikli veya daha uzun süreli yararlanmaları sağlanabilecek.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?