banner15

Malazgirt Savaşı ne zaman ve nasıl oldu?

Türklere Anadolu'nun kapılarını açan savaş olarak bilinen Malazgirt Savaşının kazanılmasının yıl dönümüne az bir zaman kala en çok meral edilen konulardan biri Malazgirt Savaşı ne zaman ve nasıl oldu? İnternet üzerinden araştırma yapan vatandaşlar Malazgirt Savaşı ne zaman ve nasıl oldu? sorusuna yanıt arıyor.

Malazgirt Savaşı ne zaman ve nasıl oldu?

Yıldönümüne saatler kala Malazgirt savaşı ne zaman ve nasıl oldu? En çok merak edilen ve internette en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki Malazgirt savaşı ne zaman ve nasıl oldu? 

Malazgirt Savaşı ne zaman ve nasıl oldu?

Malazgirt Zaferi 26 Ağustos 1071 yılında Muş’ta Malazgirt meydanında meydana geldi. Savaş Selçuklu Devleti ile Doğu Roma İmparatorluğu arasında yaşandı. Savaşın sonucunda Anadolu Türklere yurt olmuştur.

İç Asya’da yeni kurulmuş ve Gazneliler Devletini topraklarına katmış olan Selçuklu İmparatorluğu siyasi olarak Doğu Roma’ya bağlı olan Anadolu’ya komşu olmuştu. Anadolu’nun verimli topraklarına sahip olmak isteyen ve İslam’ı Anadolu’da hâkim kılmak isteyen Selçuklular sık sık Doğu Roma İmparatorluğu’na seferler düzenliyordu.

Malazgirt Savaşının Nedenleri

Selçuklu Devleti, Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırlarına düzenlediği seferlerde sivil yerleşim yerlerine dokunmuyor, yerleşim yerlerini tahrip etmiyordu. Selçukluların hedefinde sadece Roma askeri noktalar bulunuyordu. Bu durum Roma halkından olmayan azınlık grupları Selçuklu Devletine karşı sempati duymaya sevk ediyordu. Roma idarecileri ise giderek artan Selçuklu taraftarlarından rahatsız oluyordu.

Artan tehlikeleri bertaraf etmek isteyen Rumen Dyojen güçlü ordusuyla birlikte Doğu’ya sefer başlattı. Dyojen’in hedefinde sadece artan Selçuklu tehlikesi yoktu. Hedefi Doğu’daki bütün İslam coğrafyasını istila etmekti. Dyojen sefere başlamadan önce Horasan, Rey, Acem, Arap ve Suriye şehirlerinin idarelerini komutanları arasında bölüştürmüş ve komutanlarına bunun için taahhüt bile vermişti.

Dyojen’in Mağlubiyeti

40 bin kişilik Selçuklu ordusuna 70 bin kişilik orduyla mağlup olan Rumen Diyojen, Sultan Alparslan’ın huzuruna getirildi. Mahcubiyetinden başını kaldıramayan Diyojen Alparslan tarafından Kral olarak ağırlandı. Sultan Alparslan’a öldürülmesini ve sürgün edilmesini beklediğini söyleyen Dyojen ağır bir anlaşma imzalattırılarak serbest bırakıldı.

"Türkler Anadolu'ya Malazgirt'ten 500 Yıl Önce Geldi"

Öte yandan Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 100 kadar yazıtın çözümlenmesi sonucu, Türklerin Anadolu'ya 1071'deki Malazgirt savaşından 500 yıl önce geldiği iddia edilmişti.

Cengiz Saltaoğlu adlı Göktürk çiviyazısı uzmanı, belgesel yapımcısı Servet Somuncuoğlu ile birlikte Anadolu'nun farklı bölgelerinden topladığı 100 kadar yazıt üzerine yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıklamıştı. Göktürk alfabesiyle yazılan yazıtların Ankara, Ordu, Kars, Erzurum, Kastamonu, Çanakkale, Hakkari ve Denizli'de bulunduğu belirtilmişti.

Buna göre, yapılan araştırmalar sonucunda Türklerin Anadolu'ya Malazgirt savaşından 500 yıl önce, yani 600 yıllarında geldiği iddiası ortaya atılmıştı. Genellikle mezartaşı şeklinde olan yazıtların dua ve kurban formülleri içerdiği belirtiliyor.

Araştırmalar sonucunda bu tarihte Anadolu'da bulunan Türklerin Müslüman olmasının mümkün olmadığı ve Şaman dininden oldukları da ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 10:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

Süper

banner39

banner36

banner37

banner35