banner15

Maldivler'de darbe planı iddiası

Maldivler Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'u devirmek için darbe planı yapıldığı öne sürüldü.

Maldivler'de darbe planı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BBC'nin haberine göre, Maldivler Devlet Başkanlığı Sözcüsü İbrahim Shihab, Gayyum'un muhaliflerinin devlet başkanını birkaç hafta içinde görevden almak için hazırlık yaptıklarından haberdar olduklarını kaydetti.

Shihab, hükümeti devirme planının, "iki yüzlülük ve uluslararası normların açık ihlali" olduğunu, bunun "ülke dışından organize edildiğini" söyledi.

Darbe planına yönelik ayrıntılar vermeyen Shihab, her demokraside olduğu gibi halkın kimin göreve geleceğine sandığa giderek karar vereceğini ifade etti.

Maldivler Devlet Başkanı Gayyum'un iktidara gelmesinden bu yana ülkede dört üst düzey siyasetçi terör suçlamasıyla hapse mahkum edildi. Buna göre, ülkede önce eski Devlet Başkanı Muhammed Naşid, eski Savunma Bakanı Muhammed Nazım ve muhalefet partisi lideri Şeyh İmran Abdullah, son olarak da eski Devlet Başkanı Yardımcısı Ahmed Adeeb cezaevine gönderildi. İnsan hakları savunucuları ise Gayyum'u, gücünü pekiştirebilmek için muhaliflerini hapse atmakla suçluyor.

Devlet Başkanı Gayyum ve eşinin bulunduğu teknede geçen eylül ayında patlama meydana gelmişti. Gayyum patlamadan yara almadan kurtulurken, eşi, bir yardımcısı ve bir koruması yaralanmıştı. Yetkililer, başlangıçta patlamanın mekanik bir arızadan kaynaklandığını belirtmiş, daha sonra olayın suikast girişimi olduğu açıklanmış ve soruşturma başlatılmıştı. Patlamadan sonra başkent Male'de iki askeri yetkili görevden alınmış, Gayyum'un şahsi korumaları değiştirilmişti.

Gayyum, 400 bin nüfuslu, turizm merkezi olarak bilinen, Hint Okyanusu'nda yaklaşık bin 200 adadan oluşan Maldivler'de 2013 yılında ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk Devlet Başkanı Muhammed Naşid'in yerine iktidara gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48