Mardin Cezaevi'ndeki isyan sona erdi

Mardin Cezaevi'nde bailayan isyan sona ererken çıkarılan yangın da söndürüldü

Mardin Cezaevi'ndeki isyan sona erdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin Vali Vekili Müfit Gültekin, havalandırma bölümünde yatakların ateşe verilmesi ile ilgili çıkan yangının söndürüldüğünü ve her şeyin kontrol altında olduğunu söyledi.

Vali Vekili Müfit Gültekin, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Müfit Gültekin açıklamasında, Mardin E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda 14 Temmuz 2012 tarihinde saat: 16.00'da C-1 koğuşunda, 15 Temmuz 2012 tarihinde de saat: 09.00 C-10 koğuşunda yangın çıktığını söyledi. Yangın sırasında her iki koğuşun kapısının hükümlü ve tutuklular tarafından kırıldığını belirten Vali Vekili Gültekin, "Bu esnada Abdurrahim İpek isimli hükümlü ayağına bir metal parçası düşmesi sonucu yaralandı. Hükümlü derhal Mardin Devlet Hastanesi'ne sevk edildi ve tedavisi sonucu aynı gün taburcu edilerek ceza infaz kurumuna geri gönderildi." dedi.

Yangının ceza infaz kurumu personelinin müdahalesi ile yangın söndürme araçları kullanılarak söndürüldüğünü kaydeden Müfit Gültekin, "Bunun dışında ceza infaz kurumunda bulunan tutuklu ve hükümlülerin sağlığını tehlikeye düşürecek herhangi bir durum mevcut değil. Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesinde yeterli miktarda tam donanımlı itfaiye araçları ve ambulanslar bekletiliyor. Olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından adli ve idari soruşturma başlatıldı." şeklinde konuştu.

Cezaevindeki olay nedeniyle itfaiye ve ambulanslar her ihtimale karşı cezaevi içinde bekletilirken binanın önünde jandarma ve çevik kuvvet ekipleri de hazır bulunduruluyor.

CEZAEVİNE MİLLETVEKİLİ AKINI

Cezaevinde yaşanan olaydan sonra AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora ve DTK eş başkanı ve Mardin bağımsız Milletvekili Ahmet Türk cezaevini ziyaret etti.

AHMET TÜRK AİLELERİ TESKİN ETTİ

Cezaevi önünde bekleyen mahkum ailelerini teskin etmeye çalışan Ahmet Türk ise "Arkadaşlarımız çok iyiler. Arkadaşlarımızın temsilcileri ile de görüştük. Kendileri de çok iyi. Hiçbir şeyleri yok. Onlarla epey sohbet ettik. Sadece bir arkadaşımızın ayağı üzerine kapının radyatörü düşmüş. Onun da tedavisi yapıldıktan sonra geri geldi. Diğer 3 kişi de zaten ayakta tedavi edildi. Hastaneye gidilecek bir durum yok. Hepsinin de sizlere selamları var. Durumları çok iyi. Bundan emin olun bize güvenin." dedi.

Bu eylemin bir tepki olsun diye bazı arkadaşlar tarafından başlatıldığı bilgisini aldıklarını anlatan Türk, "Bildiğiniz gibi sabah bazı arkadaşlarımızın ortaya koyduğu bir eylem vardı. Bu eylem sonucunda bugün cezaevine gittik. Bu arkadaşlarımız siyasi düşüncelerinden fikirlerinden dolayı bugün zindanlarda. Bunun bilincindeyiz. Siyasetten de bir hak talebimiz varsa bazen bedel de öderiz. Buna da hazırız halkımız da hazırdır." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2012, 15:22
banner53
YORUM EKLE

banner39