banner39

Mardinli sahte göçmen Almanya'ya sığındı

Avrupa'ya yerleşmek isteyen beş kişilik Mardinli aile sahte kimlik ve pasaportla Almanya'da 'Suriyeli göçmen' oldu

Gündem 12.01.2016, 09:56 12.01.2016, 10:15
Mardinli sahte göçmen Almanya'ya sığındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa’ya gitmek için her türlü yolu deneyen sığınmacılar, yeni bir yöntem keşfetti. Avrupa’nın Suriyelilerin sığınma taleplerini hızlı yapması üzerine sığınmacılar, sahte pasaportla "Suriyeli" olmaya başladı. Beş kişilik Mardinli bir aile, bu yöntemle Almanya’ya gitti ve Suriyeli mülteci oldu.

Haberturk’te yer alan habere göre İstanbul’da yaşayan 5 kişilik Mardinli bir aile sahte pasaportla Almanya’da “Suriyeli mülteci” oldu. Sığınma başvurusunda bulunan ailenin başvurusu kabul edildi. 3 çocuklu ailenin bir yakını Suriyeli olarak sığınma talepleri kabul edilen ailenin yolculuğunu anlattı.

İstanbul’da Suriyeli bir kişiden sahte Suriye kimliği ve pasaportu alan aile, daha sonra da göçmen kaçakçılarına 15 bin Euro ödeyerek bir TIR dorsesinde kaçak olarak Bulgaristan’a geçti. Buradan da 4 saat yürüyerek Yunanistan’a ulaşan aile, daha sonra gitmek istedikleri Almanya’ya gönderildiler.

İLKİNDE BAŞARISIZ OLMUŞLAR

Sürekli bir işi olmayan 35 yaşındaki babanın eşi ve çocuklarıyla birlikte daha önce de sahte Suriye pasaportuyla Bulgaristan’a gittiğini ancak oradan Türkiye’ye geri gönderildiğini anlatan yakını, şunları söyledi:

“Göçmen kaçakçıları yine sahte pasaportla aileyi turist vizesiyle Bulgaristan’a gönderdi. Oradan Yunanistan’a geçip Almanya’ya gideceklerdi. Fakat Bulgar yetkililere otel rezervasyon belgesini göstermedikleri için geri gönderildiler. Gitmemelerini söyledik. Sonuçta bir daha gerçek kimliğini kullanamayacağını söyledik. Ama ‘Çocuklarım için gideceğim’ dedi. Yılbaşından bir hafta önce Almanya’ya ulaştıklarını ve sığınma taleplerinin kabul edildiğini söyledi.”

Suriye'deki iç savaş sonrası Avrupa’ya yaşanan büyük göç akını, Irak ve Afganistanlı mültecilerin yanı sıra Türkiye’den Avrupa’ya gitmek isteyen kimi ailelere de umut kapısı oldu. Göçmen kabul eden Avrupa ülkeleri, Suriyelilerin sığınma taleplerine hızlı bir şekilde olumlu cevap veriyor. Bu nedenle Türklerin de arasında bulunduğu Irak, Afganistan, Lübnan ve Pakistanlı pek çok sığınmacı, Suriye kimliğine sahip olmak için sahte pasaporta başvuruyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?