banner39

'Marmara Denizi çürüyebilir' uyarısı

Marmara Denizi'nde uzun süredir yapılan çalışmalar neticesinde ilginç sonuçlara ulaşıldı. İddiaya göre önlem alınmazsa Marmara Denizi yakında çürüyebilir

Genel 14.12.2012, 17:44 14.12.2012, 17:44
'Marmara Denizi çürüyebilir' uyarısı

Uzmanlar, Marmara Denizi'nde oksijenin giderek azaldığını dolayısıyla çürüme tehlikesinin ortaya çıkabileceğini belirtiyor

Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi (MAREM) Projesi'nin sonuç raporuna göre Marmara Denizi'nde oksijen değerleri düşüyor.

MAREM Projesi"nin 2012 sonuç raporu düzenlen bir toplantıyla açıklandı. Çanakkale Boğazı'ndan Ege Denizi'ne kadar 150'den fazla istasyonda ölçümlerin sonucunda hazırlanan rapor açıklandı.

Proje Koordinatörü Hidrobiyolog Levent Artüz, projenin 1954 yılından bugüne kadar kesintisiz devam ettiğini anlatarak, "2006 senesinden beri de Sevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde yapılıyor. Bir çok üniversitenin katkısıyla yürütülen bir proje. Sosyolojiden kimyaya, biyolojiye, insan sağlığını direkt etkileyen etmenlere kadar çok geniş bir yelpazede Marmara Denizi'yle ilgili bir izleme çalışması yürttük. Başı 1954 senesine dayanıyor ama sonu olmaması gereken bir proje, her sene izlenmesi ve o verilerin bir şekilde topluma açılması yani yayınlanması gerekiyor. Bugüne kadar bu yayınlama işlemini de gerçekleştirdik. 12 tane kitapla bunu gerçekleştirdik" diye konuştu.

ÇÜRÜME OLUŞABİLİR

Marmara Denizi'nin durumunun "vahim" olduğunu ifade eden Artüz, "Ortaya bir kova koysak ve her sene gelip, oraya bir bardak mürekkep düksek ve temizlemekle ilgili hiçbir şey yapmasak, o kovanın suyunun rengi her sene daha koyu olacak. Marmara Denizi'nde de olan bu. Yetersiz bir arıtma sistemi ve Marmara Denizi'ne yapılan hem sanayi, hem evsel çok ciddi bir deşarjdan bahsediyoruz" dedi.

Marmara Denizi'ndeki en büyük tehlikelerden birinin "çürüme" olduğunu vugulayan Artüz, "Bunun sonucunda da Marmara Denizi'ndeki oksijen değerleri düşüyor ve Marmara Denizi yaşanamaz, canlıların olmadığı bir su kütlesi haline gelmeye başlıyor. Bu, başta balıkçılığımızı çok ciddi etkiliyor" diye konuştu.

Sorunun arıtma yöntemiyle çözülebileceğini vurgulayan Artüz, arıtmadan elde edilecek malzemenin ise kullanılması gerektiğine işaret etti. Artüz, gerekli önlemlerin alınması durumunda Marmara Denizi'nde 5-10 yıl içinde çok ciddi değişimlerin görülebileceğini belirtti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü