banner39

Marmaray ilk seferini yaptı

Asrın projesi olarak tanımlanan Marmaray, Üsküdar İstasyonundan ilk seferini yaptı. Cumhurbaşkanı Gül makinist koltuğuna oturarak Yenikapı’ya kadar geldi.

Genel 29.10.2013, 18:46 29.10.2013, 18:52
Marmaray ilk seferini yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Marmaray’ın açılışı devlet erkânının katılımıyla gerçekleşti. Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu rical, trene bindi. Cumhurbaşkanı Gül makinist koltuğuna oturarak Yenikapı’ya kadar geldi.

Asrın projesi olarak tanımlanan Marmaray, Üsküdar İstasyonundan ilk seferini yaptı. Açılışa katılan devlet erkânı ilk seferde trendeki yerini aldı. Makinist koltuğuna Cumhurbaşkanı Gül oturdu. Çevresinde de TBMM Başbakanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan, Japonya Başbakanı, Somali Cumhurbaşkanı ve Romanya Başbakanı da yer aldı. Üsküdar’dan hareket eden tren, Yenikapı istasyonunda durdu. Rical de burada trenden indi.

Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül, konuk Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile beraber Marmaray projesi için hazırlanan özel tabloya imza attı. Gül ve Erdoğan, misafirleri ile beraber Yenikapı istasyonundan açılan ve denizden çıkartılan eserlerden oluşan özel bir bölümü ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. İzdihamın yaşandığı çıkışta, yer yer güvenlik görevlilerinin itiş kakışı yaşandı.

Daha sonra Binali Yıldırım tarafından da protokole bilgi sunuldu. Cumhurbaşkanı Gül Başbakan Erdoğan misafir konukları ile beraber istasyondan çıktı. Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililerini taşıyan konvoy, Aksaray’da toplanan vatandaşlar tarafından da alkışlarla uğurlandı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?