banner15

MASAK'a mal varlıklarını dondurma yetkisi

Şüphelilerin al varlıkları Maliye'nin Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) tarafından dondurulabilecek.

MASAK'a mal varlıklarını dondurma yetkisi

 

Terörün finansmanının önlenmesi çerçevesinde yurtiçi ya da uluslararası terörü finanse edenlerin mal varlıkları hakim kararı olmadan Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) tarafından dondurulabilecek. 
 
Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüne (OECD) taahhütleri çerçevesinde karapara aklama ve terörün finansmanıyla mücadeleye dönük kanun değişikliğine gidiyor.

Hazırlanan 25 maddelik ''Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Taslağı'', bu konudaki düzenlemeleri, OECD'nin karapara aklama ve terörün finansmanıyla mücadele birimi Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) direktiflerine uygun hale getiriyor.

Taslakta, ''terörün finansmanı'' yeniden tanımlanıyor. Sadece ulusal değil, uluslararası düzeyde bireysel ya da örgütsel olarak terörü finanse edenler, bunlara fon sağlayanlar, terörün finansmanı suçu kapsamına alınıyor.

Birleşmiş Milletlerin almış olduğu kararlarla terör örgütü olarak belirlenen örgütlere fon desteğinde bulunanlar da terörün finansmanı suçunu işlemiş sayılıyor.

-MAL VARLIKLARINA DONDURMA-

Taslakta terörün finansmanı konusunda iç ve dış odaklar için ''malları dondurma'' hükmü getiriliyor.

Taslağa göre, yurt içi ya da uluslararası terörü finanse edenlerin mal varlıkları, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra hakim kararı olmadan MASAK tarafından dondurulabilecek

MASAK yetkilileri, mevcut düzenlemede terör örgütlerini finanse eden yerli kişi ya da yabancı kişi veya kuruluşun mal varlığına hakim kararıyla el konulduğuna işaret ederek, ''Mal varlığını dondurmada hakim kararı gerekmeyecek. Kuvvetli şüphe varsa idari tasarruf olarak mal varlığı MASAK kararıyla dondurulacak. Bu şekilde mal varlığı üzerinde tasarrufta bulunulmasının, malın kaçırılmasının önüne geçilecek'' dediler.

-BM KARARLARININ UYGULANMASINDA KİMLER GÖREVLİ OLACAK?-

Bu arada düzenlemede, MASAK'ın daha etkin çalışmasını sağlayacak bir sistem kurulurken, BM Güvenlik Konseyinin terörün finansmanı ve karapara aklama suçlarıyla ilgili kararlarının uygulanmasına dönük bir mekanizma da oluşturuluyor.

Türkiye'nin de uymakla yükümlü bulunduğu BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasında hangi kurum ya da kurumların görevli olduğu ve uygulamayı kimlerin denetleyeceği ilgili düzenlemelerde açıkça yer almıyor. Bu durumun da uygulamada sıkıntı yarattığı ileri sürülüyor.

Taslakta OECD'nin bu konudaki kriterlerine uygun yeni bir mekanizma kuruluyor. Düzenlemede Dışışleri ve Adalet bakanlıkları ile MASAK, kararların uygulanmasıyla ilgili prosedürleri yürütecek kuruluşlar olarak belirleniyor.

Buna göre, Dışışleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyinin konuyla ilgili kararlarını Maliye Bakanlığına iletecek. MASAK da, bu kararlarla ilgili çalışmaları gerçekleştirecek. Bakanlar Kurulu Kararı gereken konularla ilgili ön hazırlıkları da MASAK yapacak. Yargılamayla ilgili konularda ise Adalet Bakanlığı devreye girecek.

-YABANCI ÜLKELER DE TALEPTE BULUNABİLECEK-

Türkiye ve diğer ülkelerin terörün finansmanıyla ilgili taleplerinin ne şekilde değerlendirileceği de taslakta bir alt başlık şeklinde yer alıyor.

Taslak, yabancı bir ülkenin terör finansmanıyla ilgili talebinin olması durumunda, bunun hangi mekanizma ile ve ne şekilde Türkiye'ye iletileceğini, bu talebin nasıl bir süreçte sonuçlandırılacağını düzenliyor.

Türkiye'de terörün finansmanıyla ilgili bir sorun ortaya çıktığında, bunun bir başka ülkeyle paylaşılması, oradan bilgi istenmesi ve mal varlıklarının dondurulması konusu da yeni düzenlemenin unsurları arasında bulunuyor.

-YIL SONUNA KADAR YASALAŞMA TAAHHÜDÜ-

Öte yandan Türkiye, terörün finansmanına ilişkin düzenleme ile FATF nezdindeki eksikliklerini gidermiş olacak.

Bu yıl Abu Dabi'de yapılan FATF Genel Kuruluna sunulan 2. İlerleme Raporu sonrasında Türkiye'nin terörün finansmanıyla ilgili eksikliklerini gidermesi kaydıyla, ''Düzenli takip sürecinde kalması'' kararı alınmıştı.

Türkiye'den de giderilmesi istenen eksikliklerle ilgili düzenleme ve uygulamalar konusundaki gelişmeleri Haziran ayına kadar FATF'a iletmesi istenmişti.

Diğer yandan geçen yılki G-20 Zirvesinde, aklama ve terörün finansmanıyla mücadele konusunda uluslararası standartlara uyum konusunda işbirliği yapmayan ülkelere karşı tedbir alınmasının FATF'den talep edilmesinin ardından, Uluslararası İşbirliği Değerlendirme Grubu (ICRG) süreci de başlamıştı.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 83 ülke, FATF tarafından belirlenen kriterlere göre inceleme havuzuna dahil edilmişti. Havuzda bulunan ülke sayısı, önce 83'den 39'a düşürülmüş, sonra da 25'e indirilmişti.

İran, Kuzey Kore, Angola, Ekvator, Etiyopya, Pakistan, Türkmenistan ve Sao Tome ve Principe'den oluşan 1. listedeki ülkelerin stratejik eksikliklerinin bulunduğu ve uluslararası mali piyasalar nezdinde risk oluşturdukları vurgulanmış, Türkiye'nin de olduğu ikinci listedeki ülkelerin ise eksiklerini giderme yolunda üst düzeyli taahhütte bulundukları belirtilmişti.

Bu gelişmeler çerçevesinde MASAK da, FATF'a terörün finansmanıyla ilgili düzenlemenin Haziran ayı sonuna kadar TBMM'ye gönderileceği, yıl sonuna kadar da yasalaşacağı taahhüdünü iletti. Taslağın Meclise sevki gecikirken, yetkililer düzenlemenin yıl sonuna kadar kanunlaşması gereğine dikkat çekiyor.

Türkiye ile aynı listede bulunan Yunanistan, Ukrayna ve Azerbaycan'ın eksikliklerini gidermeye dönük yasal düzenlemeleri gerçekleştirdiğine işaret eden bir yetkili de, şu değerlendirmede bulundu:

''Türkiye, zaten terör konusunda sıkıntı yaşayan bir ülke. OECD, Türkiye'nin terörün finansmanıyla ilgili düzenlemeyi biran önce çıkarmasını istiyor.

Aynı zamanda FATF-ICRC Eş Başkanı olan ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Daniel Glazer'in Türkiye ziyaretinde de bu konu gündeme geldi. ABD de, düzenlemenin yasalaşmasının önemine dikkat çekiyor. Bu konudaki mevzuat farklılığı, sürekli olarak karşımıza çıkıyor.

Avrupa ülkeleriyle karapara ve terörün finansmanı konularında herhangi bir talepte bulunduğumuzda, mevcut düzenlemeler, bu konuda işbirliği için yeterli bile olsa, bize (Sizin zaten bu konuda mevzuat eksikliğiniz var) deniliyor.''
 

Kaynak:AA

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35