Maskeleme yöntemiyle kasetler servis edilecek

Kamuoyu hükümet kanadından bazı isimlere ait "gayri meşru ilişki" kasetlerin servis edileceği söylentileri giderek artmaya başladı. Star, bu videoların silikon maskelerle üretilebileceğini duyurdu.

Maskeleme yöntemiyle kasetler servis edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

30 Mart seçimlerine kısa bir süre kala iktidar partisinden bazı isimlerin "gayri meşru ilişki" kasetlerinin internete sızdırılabileceği iddiaları konuşulurken, Star gazetesi, Başbakan Tayyipğ Erdoğan’ın “paralel yapı” dediği Gülen cemaatinin silikon maskelerle olmayan videolar üretip piyasaya süreceğini açıkladı.

Star gazetesi, kişilere bire bir benzeyen ve kullanılabilir bir silikon maske yapılabileceği iddiasını Discovery Channel’da yayınlanan “Efsane Avcıları” (Mythbusters) adlı programda, “Görevimiz Tehlike” filminde de görülen maskelerin gerçekliğini sorguladığı bölüm üzerinden temellendirdi.

İddiaya göre "Paralel yapı" montaj ses kayıtlarının ardından görüntü yayınlayacağını sosyal medya üzerinden duyururken, Hollywood'da uygulanan 'silikon maske' yöntemi, olmayan bir videonun üretilebileceğini ortaya koydu. Yapı, itibar suikasti için bu yöntemi de kullanacak.

YER DEĞİŞTİRDİLER

Belgesel kanalı Discovery Channel'de yayınlanan Mythbusters adlı programın sunucuları Adam Savage ve Jamie Hyneman, “Görevimiz Tehlike” filmlerindeki maske sahnelerinin gerçekliğini sorguladı. Kendilerinin silikon maskelerini yaptıran ikili birbirlerinin maskelerini takarak ve kıyafetlerini giyip kimlik değiştirdi.

FARK ETMEK İMKÂNSIZ

Kendilerini tanıyan insanların karşısına çıkan iki sunucunun yüzlerinin gerçek olmadığnıı 1,5 metreye gelinceye kadar kimse anlayamadı. Böylece programın sonunda herhangi birisinin maskesini kullanarak, onu tanıyan insanları bile yanıltmanın mümkün olduğu ortaya çıktı.
 
FOTOĞRAF YETERLİ

Silikon maske için maskesi çıkarılacak kişinin değişik açılardan fotoğraflarının çekilimesi yeterli olabiliyor. Bu maskeyi benzer fiziksel özelliklerde biri taktığında aradaki farkı bir video ortamında anlamak imkansız hale geliyor.

ORİJİNAL SES DE ÜRETİLEBİLİYOR

Cüneyt Özdemir'in eşi Zeynep İnanoğlu'nun 2008'de tez konusu yaptığı sistemle, 'Ses dalgalarından orijinal ses üretilmesi' ilk kez1999'da ABD'nin Los Alamos laboratuvarında kanıtlanmıştı. Bu çalışmayla sese duygu bile yüklemenin mümkün olduğu ortaya çıkmıştı.

Sunucular birbirlerinin kimliklerine büründü

 Dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan Discovery Channel'ın Mythbusters adlı programının sunucuları Adam Savage ve Jamie Hyneman, Görevimiz Tehlike filmlerinde kullanılan "silikon maske" makyajıyla, izleyicilerin karşısına çıkarak karşılarındaki kişileri yanılttı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39