banner39

Mavi Marmara gemisi, Samsun ve Çanakkale yolunda

Gazze'ye uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan ve uluslararası sularda saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisi, "Mazlum Coğrafyaları" anlatmak için Samsun ve Çanakkale'ye uğrayacak.

Genel 04.03.2015, 00:10 04.03.2015, 00:10
Mavi Marmara gemisi, Samsun ve Çanakkale yolunda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'ye uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan ve uluslararası sularda saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisi, "Mazlum Coğrafyaları" anlatmak için Samsun ve Çanakkale'ye uğrayacak.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, Mavi Marmara gemisi üstlendiği misyon gereği yeni limanlara yelken açmaya hazırlanıyor.

Mavi Marmara gemisi ilk olarak hem yüklendiği misyonu anlatmak için hem de mazlum coğrafyalarda yaşanan sıkıntılar hakkında duyarlılık geliştirmek için Canik Belediyesi ve İHH'nın ortak çalışması ile Samsun'a ve sonrasında Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı anmaları için Çanakkale'ye hareket edecek. 5 Mart'ta İstanbul'dan hareket edecek Mavi Marmara gemisi 7 Mart'ta Samsun'a ulaşacak. Mavi Marmara içerisinde oluşturulan ve mazlum coğrafyalardaki sıkıntıları anlatan sergi, 10 gün boyunca Samsunluların ziyaretine açık olacak.

Gemi, 17 Mart tarihinde Samsunport'dan Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında bir milletin var olma mücadelesi olan Çanakkale Savaşı'nın ruhunun daha iyi anlaşılması için yolcularıyla birlikte bu kente hareket edecek.

Gemiye üniversite ve orta öğretim öğrencileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile farklı coğrafyalardan Samsun'a gelen yabancı üniversite öğrencileri binecek. Yolculuk sırasında gemi içerisinde fotoğraf sergisi, belgesel film gösterimleri ve panel ile konferanslar gerçekleştirilecek.

Samsun Canik Belediyesi'nin üstlendiği bu proje ile özellikle gençlere, hem Mavi Marmara ve mazlum coğrafyalarda yaşananlar anlatılacak hem de Çanakkale ruhunu yaşamaları sağlanacak.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?