Mavi Marmara'da ölenler anıldı

Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisinde İsrail askerinin saldırısında hayatını kaybedenler Ankara'da anıldı.

Genel 27.05.2011, 23:56 27.05.2011, 23:56
Mavi Marmara'da ölenler anıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (İHH) Ankara Şubesi'nin düzenlediği programda, Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisinde İsrail askerinin saldırısında hayatını kaybedenler anıldı.

Kocatepe Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Şehitlerin Yolundan Vira Bismillah" adlı program, Kur'an-i Kerim okunmasıyla başladı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösterisi sırasında bazı izleyicilerin gözyaşlarını tutumadıkları görüldü.

Anma programında bir konuşma yapan Hamas Hükümet Sözcüsü El-Mısri, Türk halkının kalbiyle Filistin'in yanında olduğunu gördüklerini söyledi ve teşekkür etti. Mısri, "Biz şunu gördük, bu kardeşler, bunların yürekleri sınırları aşıyor, Gazze'nın sınırlarına ulaşıyordu. Bunu gördükten sonra anladık ki, Kudüs mutlaka kurtarılacaktır" dedi. "Türkiye'nin şehitleri, Türk kardeşlerimizin kanları, Filistin davasını ihya etmiştir ve bu kanın uyandırdığı bilinç, dünyanın dört bir yanına yayılmıştır" diye devam eden

El Mısri, "İnşallah özgürlük kafilesi, Mavi Marmara ve Mavi Marmara'da kanlarını, yüreklerini Filistin'e götürenler, Filistin davasını ihya etmişlerdir" ifadelerini kullandı.

Mavi Marmara'nın girişiminin Gazze ablukasının kırılacağı umudunu yeşerttiğini ifade eden Mısri, "Bütün insanlık, bu vahşi kuşatmanın kırılabileceğini bu kahramanca girişimle öğrenmiş oldu" dedi.

Gazze'nin Türk halkına büyük bir sevgi ve saygı duyduğunu belirten El Mısri, "Bu kardeşlerimiz, bilin ki Gazze halkının, Filistin halkının tamamının yüreğinde yaşamaktadır" diye konuştu.

İsrail'i "katil ve terörist" olarak niteleyen El-Mısri, "Yahudilerin korkak bir millet oldukları da silahsız, savunma imkanları ve aletleri olmayan Mavi Marmara gemisine yaptıkları saldırıdan da anlaşılıyor" dedi.

İHH Ankara İl Başkanı Zeynel Abidin Özkan ise, Gazze özgürlüğüne kavuşana kadar Gazze'ye yardım seferleri düzenleyeceklerini belirtti. İHH Derneği'ne gönüllü olmak isteyenlerin sayısının 500 bini geçtiğini ifade eden Özkan, bu sayının dünyadan gelen taleplerle milyonları bulacağını kaydetti. Özkan, 31 Mayıs'ta İstanbul'dan bin tonluk yardım malzemesi götürmek üzere bir geminin Akdeniz sularına çıkacağını ve Haziran ayı sonunda ise 22 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu 15 gemilik bir yardım filosunun yola çıkacağını belirtti.

Öte yandan, saldırda öldürülenlerin yakınlarına Filistin beratı ve Mavi Marmara gemisinin maketi hediye edildi.
 
 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?