banner39

'Mayın' tüm dünyanın sorunu...

Dünya genelinde mayın temizleme çalışmaları süratle artıyor ama devlet dışı mayın kullanan grupların sayısı da artıyor

Genel 12.12.2012, 12:11 12.12.2012, 13:43
'Mayın' tüm dünyanın sorunu...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın kara mayınlarına karşı sürdürdüğü mücadele devam ediyor. 2012 yılı verileriyle hazırlanan "monitör kara mayınları" raporuna göre, kara mayınlarının imhası hız kazandı, anti-personel mayınları kullanan ülkelerin sayısı azaldı. Ancak mayından zarar görenlere sağlanan hizmetlerin yeterliliği ve ulaşılabilirliği konusunda gerileme var...

Uluslararası kara mayınları yasaklama kampanyası 2012 yılı raporu, kasım ayı sonunda açıklandı. Rapor, kampanyaya katılan 87 ülkede eşzamanlı olarak kamuoyuna sunuldu. Rapora göre devletler kara mayını kullanımını azaltıyor ve mayınları temizleme faaliyetlerini sür'atlendiriyor. Ancak kara mayınlarından zarar görenlere verilen destek hâlâ büyük bir problem ve devlet dışı silahlı grupların mayın kullandığı ülkelerin sayısı 4'den 6'ya yükseldi.

Rapor, Ottawa Sözleşmesi'ne taraf devletlerin her yıl güncelleyerek, BM Genel Sekreterliği'ne verdikleri madde 7 raporunu ve ülkelerdeki monitör araştırmacılarının derledikleri bilgileri ihtiva ediyor. Raporda öne çıkan bulgular şu şekilde:

- Ottowa sözleşmesi'ne temmuz 2011'den yana güney Sudan, Finlandiya ve Somali de katıldı.

- 2012 yılında sadece Suriye'nin mayın kullanmasıyla 1997'den itibaren en düşük mayın kullanım oranına ulaşıldı. 2011 yılında İsrail, Libya, Myanmar ve Suriye'de mayın kullanılıyordu.

- Devlet dışı silahlı grupların mayın kullandığı ülkelerin sayısı dörtten altıya yükseldi. Bu ülkeler; Afganistan, Kolombiya, Myanmar, Pakistan, Tayland ve Yemen olarak tespit edildi.

- Gine Bissau, Nepal, Nijerya ve Abhazya'da bilinen bütün mayınlı arazilerin temizlenmesi işlemi tamamlamasıyla bunu gerçekleştiren sözleşmeye taraf devlet sayısı 87 oldu.

- Kara mayınları ve savaştan arta kalan patlayıcı maddeler nedeniyle 2011 yılında 4.286 yeni kayıp var. Günde 32 kaybın yaşandığı on yıl öncesine göre, bu sayının günde 11-12 kayba düştüğü gözlendi.

- Mayından zarar görenlere sağlanan hizmetlerin yeterliliği ve ulaşılabilirliği konusunda 2011 yılında en az 12 ülkede gerileme görüldü.

Raporda ayrıca; Yunanistan, Belarus ve Ukrayna  yükümlülüğü olduğu mayınların imhasını yerine getirmediğinden, sözleşmeyi ihlal eden ülkeler olarak dikkat çekiyor.

İç savaşlar ve çatışmalar, mayın meselesini Güney Amerika'da da gündemden düşürmüyor. Kolombiya, Nikaragua, Peru ve Şili mayına en çok kurban veren ülkeler... Sınır problemleri ve iç savaşlar nedeniyle neredeyse kıt'adaki her ülkede temizlenmeyi bekleyen yüz binlerce mayın var.

Yakın tarihi savaşlarla dolu Irak'ta da patlamamış mayınlar gelecek nesiller için büyük tehdit oluşturuyor. Irak, Ottawa sözleşmesine imza attı ve 2017 yılına kadar yüz binlerce mayının temizlenmesi gerekiyor. Ancak, henüz beklenen adımlar atılabilmiş değil... Mayınların temizlenmesinde bugüne kadar yürütülen gayretlerin beklenen sonucu verdiğini söylemek güç... Amerika birleşik devletleri tarafından kurulan ve Iraklılar tarafından idare edilen "Irak mayın temizleme örgütü" bugüne kadar bir milyon metrekarelik bir alanı mayınlardan arındırdı.

"Irak Mayın Temizleme Örgütü"nün şimdiki çalışma alanı İran sınırına yakın olan Basra şehri... Mayınların yerinin tespit edilmesi için ekipler özel kıyafetleriyle büyük bir çaba harcıyorlar. Irak Mayın Temizleme Örgütü'nün başkanı Ather Habib, Basra'da 10-11 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde 7 ayrı mayın tarlası olduğunu ifade ediyor.

Afganistan topraklarının mayından arındırılmasına ilişkin çalışmalar sürerken, yaşanan kayıplara her geçen gün yenileri ekleniyor. 1979 yılında başlayan Rus işgali döneminde ülkenin dört bir yanındaki işgalci Rus kuvvetlerinin döşediği ve yüzlerce kilometrekarelik alana yayılan mayınlar, işgalin sona ermesinden yıllar sonra bile zarar vermeye devam ediyor. Ülkedeki 700 kilometrekarelik alanda 1 milyonun üzerinde mayının temizlenmesi hiç de kolay değil... 2003 yılında Ottowa Anlaşması'na  imza koyan Kabil hükümeti, 2013'e kadar ülkedeki bütün mayınları temizleme vaadinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?